ANKARA HABERLERİ

Meclis personeli depreme yakalandı

Ender BAYKUŞ
29.09.2012 - 02:43Son Güncelleme :

TBMM personeli deprem, yangın gibi doğal afetlerden korunmak ve gerektiğinde müdahale etmek için tatbikat yaptı.

Ender BAYKUŞ

Yaklaşık üç günlük teorik derslerin ardından AFAD’ın bünyesi bulunan merkezde pratik yapan personel eğitimden memnun kaldı. AFAD eğitim alanındaki tatbikatta personel önce Deprem Simülasyon Merkezi’nde uygulamalı olarak 6.8 şiddetindeki depremin etkisini hissederek öğrendi. Temsili olarak depreme yakalanan personele, o an neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak gösterildi.

Yüksekte kalana kurtarma tüneli

Daha sonra yaşanan bir depremin ardından yüksek binada mahsur kalan yaralıların nasıl kurtarılacağı gösterildi. Yüksek katlarda kalan gönüllü sekiz personel, kurtarma tüneli denilen bir bez boru sistemiyle aşağıya indirildi.

Gaz ve dumandan yaralı kurtarıldı

Gaz ve dumanla kaplı bir binadan yaralı kurtarma operasyonu yapıldı. Gaz maskeli görevlilerin yangın çıkan binaya girerek, yaralıları nasıl kurtardığı ve yangını nasıl söndürdüğü gösterildi. Kurtarma sonrası görevliler itfaiye erlerini alkışladı.

Yangına personel müdahale etti

Akaryakıt yangınlarına nasıl müdahale edileceği de tatbikatta uygulamalı olarak yapıldı. Bu tarz yangınlarda alevlerin söndürülmesinin zor olduğunu belirten AFAD yetkilileri, “Doğru müdahale önemli” dedi.

Görevlilerin çıkarılan yangını söndürmesinin ardından, bazı Meclis personeli de yangın söndürme cihazıyla yangına müdahale etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Meclis personeli depreme yakalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı