AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

'Mayısta yağış bereketli oldu'

DHA
30.05.2018 - 12:00Son Güncelleme :
DHA

 

Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYONKARAHİSAR Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Cevher, "Mayıs ayında yağış olarak bereketli oldu. Sıcaklık anlamında da mevsim normallerinde seyrettik" dedi.

Afyonkarahisar Meteoroloji 5'inci Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Cevher, bölge müdürlüğü bünyesinde Afyonkarahisar'ın yanı sıra Denizli ve Uşak illerinin bulunduğunu belirtti. Mayıs ayı içerisinde geçen yıl alınan yağış miktarının iki katının alındığını aktaran Cevher, "Sorumluluk sahamıza dair Afyonkarahisar, Uşak ve Denizli illerinde mayıs ayı yağış anlamında çok bereketli geçti. Uzun yıllar ortalamalarının ve 2017 yağış toplamlarının neredeyse iki katına yakın yağış aldık bu mayıs ayında. Özellikle son 1 hafta, 10 gündür. Hemen hemen her gün öğleden sonraları olmak üzere yağışlar aldı. Zaman zaman kuvvetli yağışlar oldu. Bazen dolu yağışları oldu. Baktığımızda zarar veren yağışlarımız da oldu. Nihayetinde mayıs ayında yağış olarak bereketli oldu. Sıcaklık anlamında da mevsim normallerinde seyrettik. Bu anlamda düşününce de Ramazan ayının geride kalan 2 haftasının kolay geçtiğini söyleyebiliriz" dedi.

Yağışlı havanın devam edeceğini vurgulayan Hasan Cevher, özellikle bazı bölgelere metrekareye 55 kilogram yağış düştüğüne işaret etti. Cevher, "Bu yağışlı hava halihazırda devam ediyor. Bu haftaya da yağışlı olarak girdik. Özellikle geçen pazartesi günü bölgemizde yer yer kuvvetli yağışlar aldık. Metrekareye 50 ile 55 kilogram olacak şekilde bazı yerlere yağışlar aldık. Ayrıca dolu yağışları da gördük. Çarşamba yer yer kuvvetli olacak şekilde yağış bekliyoruz. Gök gürültülü sağanak yağış bekliyoruz. Yer yer dolu hadisesini göreceğimizi de tahmin ediyoruz. Perşembe gününden itibaren yağışlar bölgemizi terk ediyor. Sıcaklıklar ise mevsim normalleri seviyesinde seyredecek. Kuvvetli bir rüzgar beklentimiz de yok" diye konuştu.

Meteoroloji tahminlerinde son teknolojinin kullanıldığına dikkati çeken Hasan Cevher, şöyle dedi:

"Bu konuda dünyada hatırı sayılır bir yerdeyiz. Ancak hava tahmin tutarlılığı deyince periyot çok önemli. Biz günlük, 3 günlük, 5 günlük, 7 günlük ve mevsimlik tahminler yapıyoruz. Periyot ne kadar uzarsa tahmin tutarlılığında tahmin etmek de zorlaşıyor ve düşüyor. Çünkü hava değişken. Hava yerinde durmuyor. Bizim öngörülerimiz ne kadar uzun süreyi kapsıyorsa tutarlılık da zayıflıyor. Ancak ilk 3 gün için yüzde 95'in üzerinde tahmin tutarlılığımızın olduğunu söyleyebilirim. İlk bir haftada yüzde 80'lerin altına inmiyor. Bu rakamlar oldukça önemli."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Afyonkarahisar haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Afyonkarahisar haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Mayısta yağış bereketli oldu' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı