ANKARA HABERLERİ

Maltepe Pazarı esnafı yeni yer istiyor

Doğahan GİRİTLİOĞLU
19.12.2017 - 14:20Son Güncelleme :

Maltepe Pazarı’ndaki 500 esnaf, Büyükşehir Belediyesi’nin martta iş yerlerine boşaltarak yıkım çalışmalarına başlayacağını ancak kendilerine halen yer gösterilmediğini söyledi. Esnaf, “Tek amacımız işsiz kalmamak. Yer göstersinler davulla zurnayla gidelim” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Pazarı için alınan yıkım kararının ardından dükkânları boşaltmaları için esnafa tebligat göndermeye başladı. Sosyal Sigortalar Kurumu(SGK) Hizmet Binası yapılması planlanan Maltepe Pazarı’ndaki 500 esnaf, 2018’in mart ayında başlayacak yıkım çalışmaları öncesinde kendilerine yeni bir yer gösterilmesini istedi. Maltepe Pazarı esnafı adına konuşan Emin Koyuncu, şunları söyledi:

İŞGALCİ DEĞİL KİRACIYIZ

“Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANFA şirketi üzerinden alt kiracı olarak her sene gerekli ödemelerimizi yaptık. Ancak, bir yıl önce alınan ecrimesil kararı bizi işgalci konumuna soktu. İşgalci konumuna getirildiğimiz iş yerlerimize inşaat halindeyken bile kira ödedik. Burası iş merkezi. Ankara Ticaret Odası’na kayıtlı esnafımızın her birinde vergi levhası var.

AYNI MAĞDURİYET YAŞANMASIN

Pazarın ilk taşınma işlemlerinden sonra bir yıllık süreçte bize yer göstermediler. Daha sonra imar izni olmadığı için ranta açılamayacak olan bu yeri tahsis ettiler. İlk taşınmada yaşanan mağduriyetlerin yaşanmasını istemiyoruz. Geri kalan 10 sene içerisinde de Büyükşehir bir çivi bile çakmadı. Biz esnaf olarak Maltepe Pazarı’nı kendi cebimizinden bugünkü haline getirmeye çalıştık.

5 BİN KİŞİNİN EKMEK KAPISI

Şu anda bir gecenin sabahında sokağa atılıp işsiz kalma korkusu yaşıyoruz. Maltepe Pazarı, aileleriyle birlikte 5 bin kişinin ekmek kapısı. Büyükşehir Belediyesi’nden talebimiz, bizi buradan çıkaracaksa bile yıkımdan önce yer göstersin. Biz çıkmayalım demiyoruz, uygun bir yer gösterilirse davulla zurnayla gideriz. Çalışmalar planlı yapılsın, kimse mağdur olmasın.”

DEMİRTEPE’DEN TAŞINMIŞLARDI

Maltepe Pazarı, 2007’nin temmuz ayında olaylı bir şekilde geçtiğimiz ay yıkılan eski EGO Havagazı Fabrikası’nın da bulunduğu alana taşınmış, Demirtepe’de boşalan alan da Çankaya Belediyesi tarafından satın alınmıştı. 2018’in mart ayında boşaltılacak ve yıkım işlemleri başlanacak yeni pazar yerine ise Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) Hizmet Binası yapılacak.

MELİH GÖKÇEK DUYURMUŞTU

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2016 yılında yaptığı ‘Ankara’nın Dünü, Bugünü, Yarını’ isimli konferanstaki konuşmasında, “Maltepe Pazarı şimdi inşallah temelli yıkılacak, yerine yeni SGK’nın binası yapılacak” demişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Maltepe Pazarı esnafı yeni yer istiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Aralık 2017 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Maltepe Pazarı esnafı yeni yer istiyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Eylül 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:03
 • Guneş
  06:27
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:58
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı