GeriAşk Yerli dizilerden sevgi dersleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerli dizilerden sevgi dersleri

"Bizleri eve hapseden televizyon dizileri, aslında birer terapi gibi. İş, dizileri izlerken ilişkileri sorgulamakta ve gerçek hayata dair dersler almayı bilmekte yatıyor."

Aşk ilişkilerinizde sorunlar yaşıyorsunuz. Ya da evliliğinizde bazı pürüzler var. Böyle durumlarla karşılaşınca ne yapacaksınız? En yakın arkadaşınızla dertleşmeniz üzüntülerinizi, endişelerinizi tazelemekten başka bir işe yaramayabilir.

Bir psikologla mı konuşmanız gerekir? Ne yazık ki ülkemizde, psikologlara kolay kolay başvuran adam bulmak zor! O halde?

Akşamları televizyon karşısına geçip, Amerikalıların 'sabun köpüğü' diye nitelendirdikleri dizilerin yerlilerini izleyeceksiniz.

Neden mi? Sorunlara çözüm, sevdiğiniz dizilerin kahramanlarının sözlerinde ve davranışlarında gizli de ondan! Bu dizileri, sadece vakit öldürmek için izlemeyin.

Olup bitenlerden kendinize de bazı dersler çıkarın. Sadece dizileri izlerken bir amacınızın da 'bir şeyler öğrenmek' olduğunu, unutmayın yeter!

İşte size, reyting rekorları kıran ve birbirleriyle kıran kırana yarışan dizilerden birkaç örnek.

Haziran Gecesi

'Seni seviyorum' cümlesini çok erken kullanmayın

Hatırlayacağınız gibi Baran, Havin'e yıldırım aşkıyla tutuldu ve daha ilk görüşmelerinde onu sevdiğini söyledi. Havin'i fazla değil, hiç tanımıyordu! Bu yıldırım aşkının ona nelere mal olacağını düşünmek bile istemedi. Aşkını açıklamakta acele etmeseydi, her şey başka türlü olabilirdi. Siz siz olun, duygularınızı açığa vurmadan önce karşınızdaki kişiyi iyice tanımaya çalışın. Öyle hemen aşkınızı ilan etmeyin.

Avrupa Yakası

Açık konuşmaktan hiçbir zaman korkmayın


Avrupa Yakası'nda Cem ile Aslı'nın aşkı, bir dizi gülünç olayla örülü. Birbirlerini sevdikleri halde, çeşitli nedenlerle her şeyi açık açık konuşmaktan çekinen sevgililer, hiç gereği yokken birbirlerinden ayrı düşüyorlar. Duygularınızı tam olarak saptadıktan sonra, karşınızdaki kişiyle açık açık konuşmanız, gereksiz sıkıntılardan sizi koruyacaktır.

Kadın isterse

Sevdiğin erkek için mücadeleden asla vazgeçme


Kadın İsterse dizisinde Canan, kocasını genç ve güzel sekreterine kaptırdıktan sonra, yuvasını yıkan kadınla başa baş mücadele etmek uğruna, kendini yeniliyor. Kadın, yenilgiyi hemen kabullenmemeli. Karşısındaki rakiple, eşit şartlar altında mücadeleyi göze almalı.

Azize

Herkesin düşünce özgürlüğüne saygılı olmalısınız


Bir eş, aile üyelerinin düşüncelerine, duygularına değer vermeden 'Ben istedim, oldu' düşüncesiyle hareket etmemeli. Son haftaların sevilen dizisi 'Azize'de, mutlu bir evliliği olan Ediz Hun'un ev halkını hiç düşünmeden bazı kararlar alması, üzücü olaylara neden oluyor. Ailede, kararlar birlikte alınmalı.

Yağmur Zamanı

Bir insanın görünüşüne bakarak karar vermeyin


Erkek de, kadın da duygularını iyice tahlil etmeli. Tamer Karadağlı, sahip olduğu kulübün yönetici olan ve onunla evlenmeyi planlayan iş arkadaşına aşık olduğunu sanıyor. Eve gelen çocuk bakıcısının onu etkilediğini kabul etmekten kaçınıyor. Aşkta gerçeklerden kaçmak, kendini durup dururken mutsuzluğa mahkum etmektir.

Çemberimde Gül Oya

Bir insanın görünüşüne bakarak karar vermeyin


1979-80 döneminin karanlık günlerinde başlayan öyküde, kişilerin birbirleri hakkında görünüşe bakarak acele karar vermenin ne kadar sakıncalı olduğu, bir değil, bir kaç örnekle anlatılıyor. Geçmişte ve günümüzde yaşanan olaylarda, kahramanlar, (anne babalar, çocuklar, toplumun değişik kesimlerindeki kişiler) görünüşe bakarak bazı kişiler hakkında yanlış kararlar veriyorlar. Ve tabii, görünüşe aldanıp alınan kararlar, daha sonra üzücü olaylara yol açıyor.

Bir İstanbul Masalı

Her fırsatta eşinize güveninizi belirtmekten çekinmeyin


Sevgililerin ve eşlerin birbirlerine güvenmeleri beklenir. Eşler arasında güven duygusu oluşmamışsa, o evlilik çıkmaza girer. Bir İstanbul Masalı dizisinde Selim ile Esma'nın evliliği de Esma'nın eşine güvenmemesi yüzünden, bozulma tehlikesiyle karşı karşıya. Kadın da erkek de, sevdiği kişiye güvenmiyorsa, ona kelimenin tam anlamıyla bağlanmış sayılmaz. Evliliğin yürümesi için öncelikle karşılıklı güven duygusu olmalı.