GeriKişisel Bakım Yaza formda girin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yaza formda girin!

"Her yıl ilkbahar aylarında pek çoğumuzu yaklaşan yaz aylarının telaşı sarar. Eş dost aranıp diyet listeleri toparlanır, spor salonlarına kayıt yaptırılır, kozmetik ürünlerine büyük paralar yatırılır..."

İçinde bulunduğumuz günler böyle bir dönemin tam ortasına denk geliyor. Herşeye rağmen çok geç kalmış sayılmazsınız. Önünüzde kısa bir zaman olsa da yaza formda girmek hayal değil.
İşe kış boyunca zorlu hava koşullarından dolayı bir hayli yıpranmış olan cildinizden başlayabilirsiniz. Son dönemlerde büyük bir gelişme gösteren kozmetik ürünler en büyük yardımcılarınızdan biri olacak. İnsana dair herşeyde olduğu gibi bu konuda da doğa size kucak açıyor. Havuçtan portakala, mantardan avakadoya kadar pek çok doğal besin içerdikleri vitamin ve minarellerle cildinizin en büyük dostları. Aynı şeyi saçlarımız için de söylemek mümkün. Zaten pek çok sağlık probleminin nedeni de, çözümü de beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgili değil mi? Uzmanların ortak görüşü sağlıklı beslenmeyle yaşam kalitesi arasında çok sıkı bir bağ olduğu yönünde, Artık hepimiz biliyoruz ki dengeli beslenme sağlıklı bir yaşamın en önemli anahtarlarından.

Beslenme tadar önemli bir başka etmen ise spor. Sporu sadece belirli bir dönemde yapmaktan çok, hayatın tamamına yaymak en doğrusu olsa da, yaza sayılı günlerin kaldığı şu günlerde başlayacağınız düzenli bir egzersiz programı bile yazın mayolarınızı utanıp sakınmadan giymenize yardımcı olabilecek etkiye sahip. Hiçbir jimnastik aletine ihtiyaç duymadan evde yapabileceğiniz pratik egzersizlerle problemli bölgeleri forma sokmak aslında sanılandan çok daha kolay. İhtiyacınız olan tek şey kararlılık ve disiplin.

Yaza formda girmek için yapılması gerekenlerin yanında, yaz boyunca özellikle cildinizin ve saçlarınızın sağlığım korumakta başlı başına bir konu. Güneşin yıpratıcı etkisinin vücut üzerinde ağır hasarlar yaratacağım bilmek ve buna karşı gereken önlemleri almak formda bir bedenin en önemli koşullarından.

Yaz tatilinde cilt bakımı

•Cildiniz yağlıysa, yaz aylarında (yüksek nem oranı nedeniyle) daha da yağlanacağından jel temizleyiciler kullanın.

•Cildiniz normal ise, rutin olarak kullanılan temizleme ürünleri yeterlidir. Güneş koruması içeren bir nemlendirici kullanın.

•Nemini yitirmiş kuru bir cildiniz varsa, cildinizi iyice temizleyin ve cilt tipinize uygun ürünlerle iyice nemlendirin.

•Göz çevresindeki hassas bölgeyi nemli tutmak için her sabah ve akşam göz kremi kullanın.

Bakım ürünleri

Cilt bakımının temelim temizlik oluşturur. Temizlenmemiş bir cilt üzerine yapılacak bakım etkisiz olacaktır. Cildi temizlerken kullanılan su ve sabunun cildi kuruttuğu bilinen bir gerçek. Bu noktada kozmetik ürünler ön plana çıkıyor. Cildi gün boyu etkileyen dış etkenlerden, makyaj kalıntıları ve yağlanmalardan arındırmak için geliştirilen cilt temizleme ürünleri, bir yandan gözenekleri temizleyip cildin rahatça nefes alıp vermesini sağlarken, diğer yandan cildin uzun yıllar canlılığını korumasına yardımcı olur. Uzmanlar cildin sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa temizlenmesini öneriyor. Cildinizi temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, cilt tipinize uygun temizleme malzemesini seçmek olmalı. Piyasada 4 tür temizleyici var: Bitkisel-madeni yağlar, kremler, sabunlar ve suyla çıkarılan temizleyiciler. Yağlar ve kremler makyajı silip götürürler ama, gözeneklerdeki kirleri çıkaramadıkları gibi kendi kalıntılarını da bırakırlar. Aslında temizlikte cildin yapısına uygun bir sabun ve suyun yerini tutacak hiçbir şey yoktur. Kremler ve yağlar sabun gibi temizleyemezler. Daha yaşlı ve kuru ciltler için sabunu saymazsak en iyi çözüm suyla çıkarılan temizleyicilerdir. Bunlar da krem ya da losyon şeklinde olabilir, ama yüzden silinerek değil, suyla yıkanılarak çıkarılırlar.

Güzel bir cilt için

- Dengeli beslenin.

- Spor yapın.

- Düzenli uyuyun.

- Alkol, kahve, çay ve sigaradan uzak durun.

- Soğuk hava, rüzgar, kireçli su ve korunmasız güneşlenmekten kaçının.

Yaza formda girin

Yaz aylarında saç bakımı

Sağlıklı yaşamın anahtarı: Spor

Kadınların korkulu rüyası: Selülit

Cildin en büyük düşmanı: UV IŞINLARI

Dengeli beslenme