GeriSaç Tatilden dönen saçlarınız!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tatilden dönen saçlarınız!

Tatilden dönen saçlarınız!

"Tatil dönüşünde zarar gören saçlarınızı eski haline döndürmezseniz ileride daha büyük sorunlarla karşılaşırsınız. İşte onları hayata döndürmenin formülleri..."

Doğru yıkama

Saçların yıkanması sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar var. Çünkü bileşenlerinde "tensid" bulunan şampuanlar saçın yapısını bozuyor ve tellerinin kurumasına ve incelmesine yol açıyor. Bu yüzden şampuan seçimi sırasında saçlarınızın ihtiyacını doğru belirlemeli ve mümkün olduğunca içeriğinde doğal ve koruyucu maddeler bulunan şampuanları tercih etmelisiniz. Kullandığınız şampuan miktarı da saç bakımında önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Eğer saçlarınızı her gün ya da iki günde bir yıkıyorsanız bir kez şampuanlamanız yeterli. Avucunuza döktüğünüz yeterli miktardaki şampuanı kafanıza sürmeden önce ılık suyla karıştırın ve başınızın üst tarafından başlayarak masajla saçlarınıza yedirin.Tatilden dönen saçlarınızBunun en önemli nedeni yağın saçın uç kısımlarında birikmiş olmasıdır. Saç, uçları dışında genellikle kurudur. Kimyasal maddeler ki, bunlara şampuanlar da dahildir, saçla ne kadar az temas halinde olursa sağlığı açısından o kadar iyidir. Yumuşak bir kafa derisi masajı hem rahatlatır hem de buradaki kan dolaşımını harekete geçmesini sağlar. Ve küçük bir öneri; saçlarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz, o zaman saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçin. Bu durumda saç dersinin kuruluğundan dolayı kaşıntıyı ve kepeği de önlemiş olursunuz.

İyi durulama

Saçlarınızı yıkadınız. Şimdi sırada durulama ritüeli var. Durulama sırasında önemli olan ürünü mümkün olduğunca ılık suyla saçlarınızdan arındırmak. Saçlarınızın taranır hale gelmesi ise ancak durulama sonrasında kullanılan saç bakım kremiyle mümkün olur. Bakım kremleri saçların kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlar. Bunun yanı sıra saçların vitamin kaynağı ve olumsuz dış etkenlere karşı en büyük koruyucularıdır. En pratik olanları ise hepsi bir arada olan ürünlerdir. Saç uzmanları, şampuan ve kremin bir arada olduğu ürünlerin birtakım önyargılara rağmen kullanılmasında sakınca görmüyorlar.
Öneri:
Son durulama suyunun içine bir yemek kaşığı sirke ya da limon suyu ekleyin. Saçlarınızdaki parlaklığa siz de inanamayacaksınız.Tatilden dönen saçlarınızÖzel bakım kürleri

Gözünüze zahmetli görünse de ve zamanınızdan biraz çalsa da saçlarınıza haftada bir kez uygulayacağınız bakım kürü onlara parlaklığını ve sağlığını geri kazandırır. Saçınıza özel ürünü kuru saçlara sürün ve saç uçlarına kadar masajla iyice yedirin. Bu tarz kürler kurumuş saç yapısının yeniden canlanmasını ve eski yumuşaklığına geri dönmesini sağlar.

Öneri: Eczanelerden alabileceğiniz içeriğinde biotin ve pantenol bulunan özel bakım preparatları saçları içten güçlendirici etkiye sahiptir.
Not:
Saçlarınızı mümkün olduğunca açık havada kurutmaya özen gösterin. Sıcak fönler oluşturdukları yapay çöl iklimiyle parlaklıklarını kaybetmelerine neden olur.

Değmesin yağlı boya!

Evet, belki saçlarınızın kendi doğal rengi güzel ama taze ve canlı bir renk tonu da size farklı bir hava katabilir. Oksidatif boyalarla yeni saç renginiz yaklaşık iki ay ya da başka bir deyişle 6-8 yıkama boyunca kalıcılığını korur. Bunun en büyük nedeni saç yapısının bu sırada korunuyor olmasıdır. Eski saç boyaları sadece saçta tutunurken, oksidasyon geçirmiş renk maddeleri doğrudan saçın içine nüfuz edebilir. Ama dikkat, saç renginin açılması o kadar kolay bir işlem değildir. Saçın kepek tabakasını kurutarak aynı zamanda yapısının bozulmasına ve saman gibi kurumuş saç tellerinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bazen hayal ettiğiniz saç rengi de iyi sonuç vermeyebilir.Tatilden dönen saçlarınızSaçta az bekletilmiş boya sarı ya da turuncu tutamlar oluşturabilir. Ayrıca havuzlar da boyalı saçlar için risk oluşturmaktadır. Kullanılan klor sarı tonu kolaylıkla yeşile çevirebilir. Bunun için saçlarınızı haftada bir kez olmak üzere peeling ya da derin etkili temizleyici şampuanlarla yıkayın. Böylelikle jöle, köpük gibi şekillendiricilerden, kireç ya da mineral artıklarından saçlarınızı korumuş olursunuz.

İmdat saçlarım dökülüyor

Sadece erkeklerin değil kadınların da son yıllarda en büyük kabuslarından biri saç tellerinin incelmesi. Araştırmalar, bu duruma her üç kadından birinde rastlandığını ortaya koyuyor. Eğer saçlarınızın günde en az 100 telini kaybediyorsanız, siz de o riskli gruptansınız demektir. Bu durumda eczanelerde bulabileceğiniz hormonal etkili ürünlerin yanı sıra homeopatik preparatlar için de uzmanlardan yardım almalısınız.