GeriKişisel Bakım Şimdiden bronz görünün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şimdiden bronz görünün!

"Tatile daha birkaç ay var ama güneş şimdiden bronzlaşma isteği uyandırmaya başladı. Otobronzan krem ve spreyler ile dilediğiniz ten rengine kavuşmanız mümkün..."

Otobronzanlar, güneşlenmeden hatta güneşe çıkmadan yanık bir ten elde etmeyi sağlar. Cilt üzerinde işleyişi son derece basittir; otobronzan ürünün içeriğinde bulunan DHA (bir molekül) cilt yüzeyindeki amino asitlerle reaksiyona girer. Bu 2 molekül birleşince cilde bronzluk sağlayan kahverengi bir bileşe dönüşür. Sonuç: 365 gün güneşsiz bronzluk!

Günümüzde DHA-eritrüloz (başka bir aktif içerik) ciltlerdeki farklı amino asit kompozisyonlarına uygun şekilde bronzluk sağlayacak geniş bir renk paleti uygulamaya olanak sağlıyor. Ayrıca otobronzan ürünler içerdikleri koruyucu vitaminler (E ve C), nemlendirici aktifler ve UV filtreleri ile zenginleştirilerek cilt bakımı da yapar hale gelmiş durumda.

Yine de hala pek çoğu güneş filtresi içermedikleri için güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korumazlar. Bu nedenle güneşe çıktığınız zamanlarda mutlaka koruyucu filtre içeren bir ürün kullanmayı unutmayın.

Otobronzan seçerken

* Otobronzan seçmeden önce herkesin cildinin farklı ve sonuçların da her ciltte değişebileceğini unutmayın. Ayrıca, ısı, beslenme, stres ve hormonal değişim dönemleri gibi etkenlerle az da olsa, her uygulamada farklı sonuç almanız da mümkündür.

* Alerji riskini en aza indirmek için mutlaka hipoalerjenik ve parfümsüz bir ürün seçin.

* Otobronzanları pek çok yapıda bulmanız mümkün: krem, akıcı kıvam, jel, sprey gibi. Seçim yaparken mutlaka nemlendirici aktifler içerenleri tercih edin. Sprey, özellikle yüz için idealdir. Jel daha fazla nüanslar elde etmeye yarar ve yağlı ciltlere daha uygundur. Krem doku, uygulaması en zor olandır ama daha nemlendirici ve besleyicidir; dolayısıyla cildi kuru olanlar tercih edebilir. Akıcı kıvamdakiler, özellikle ilk kullanımda eşit uygulayabilme açısından diğerlerine göre daha pratiktir; uygulaması daha kolaydır.

* Cilt renginize göre oto seçmeniz de mümkün. Bazı markaların açık renkli tenler için pigmenti sınırlandırılmış, koyu renkli veya daha önce bronzlaşmış ciltler için rengi daha koyulaştırıcı ürünleri vardır.

Uygulama öncesi

* Otobronzanları her zaman temiz, makyajsız ve kuru cilde uygulamalısınız.

* İlk kez kullanıyorsanız vücudunuzun küçük bir bölgesinde mutlaka bir uygulama denemesi yapmalısınız. Bu deneme ürünü uygulama yönteminizi, kuruma zamanını, teninizin alacağı rengi test etmenize yardımcı olacaktır.

* Vücudunuzu tüylerden temizleyin. Ağda gibi daha kalıcı yöntemleri tercih ediyorsanız 1 gün önce yapmanız daha doğru olur. Eğer tıraş bıçağı kullanıyorsanız, tıraşlama işleminden sonra cildinizin yatışması için 1-2 saat bekleyin. Tahriş olmuş bir cilt ürünün eşit olarak etki etmesini önleyebilir.

* Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapın. Derinlemesine temizlenmiş bir cilde ürün daha iyi nüfuz eder ve rengin daha eşit dağılmasını sağlar. Sonuç daha net ve daha uzun süre kalıcı olur.

* Peeling sonrası bir tonikle cildinizi ürün artıklarından temizleyip, gözenekleri sıkıştırarak cildinizin net hale gelmesini sağlayın.

* Otobronzanı sürmeden önce yüzünüze ve vücudunuza nemlendirici bir bakım uygulayın. Böylece ürün cildinize daha kolay yerleşir. Nemlendiricinizin renklendirme işlemini yavaşlatmaması için cilt tarafından tamamen emildiğinden emin olun.

Nasıl uygulanır?

* Avuç içinize küçük bir miktar ürün alın, ellerinizde ısıtın ve eşit olarak cildinize sürün. İnce bir tabaka yeterli olacaktır. Ürünü 2 kez ince tabaka halinde uygulamak bir kalın tabaka halinde uygulamaktan çok daha iyi sonuç verir; ürünün eşit dağılımını daha iyi kontrol edebilirsiniz. Spray ürün kullanıyorsanız bile eşit dağıtabilmek için mutlaka avucunuza sıkıp uygulayın.

* Hızla ve yatay-dikey hareketler uygulayarak cildinizin ürünle tamamen kaplanmasını sağlayın. Ürünü uygularken dairesel masaj hareketleri yapmayın ve göz çevrenizden kesinlikle kaçının. Doğal güneşlenme sırasında daha fazla bronzlaşan yanak, burun ve alında biraz daha yoğun uygulama yapabilirsiniz.

* Parmaklar, dirsekler, dizler, topuklar gibi vücudun kuru bölgelerine dikkat edin. Bu bölgeler ürünü daha fazla emer ve diğer bölgelere göre daha koyu bir renk oluşturur, o nedenle bu bölgelere ürünü daha hafif uygulayın.
Doğal bir görünüm vermesi ve yüzünüzde boyun, çene altı ve kulak diplerinize de ürünü uygulamayı unutmayın. Saçlara ve kaşlara ürünü değdirmemeye çalışın ya da nemli bir pamukla bu bölgeleri nemlendirerek koruyun; sararma yapabilir.

* Uygulamadan hemen sonra bol sabunla ellerinizi yıkayıp, tırnaklarınızı fırçalayın.

* 20 dakika kadar ürünün kurumasını bekleyin, vücudunuza uyguladıysanız bu süreyi ayakta geçirin, oturmayın, yatmayın ve giyinmeyin. Yüzünüze uyguladıysanız makyaj yapmayın. Uygulamayı takip eden 2 saat içerisinde otobronzan sürdüğünüz bölgeyi suyla temas ettirmemeye çalışın. Renk kendini 2 saatte tam olarak ortaya çıkarır. Bu durum sadece uygulamadan sonraki ilk 2 saat için geçerlidir sonrasında suyun ve terlemenin renge hiçbir olumsuz etkisi olmaz.

* İstediğiniz bronzluğa ulaşmak için ürünü ilk günlerde daha sık uygulamanız gerekir. Bu sıklık kullandığınız ürünün ambalajında veya prospektüsünde belirtilmiştir. Mutlaka önerilen zamanlamaya uyun. Daha çok bronzluk hevesinize gem vurup önerilen sıklık dışında fazladan uygulama yapmayın. İstediğiniz bronzluğa ulaşınca haftada 1 kez uygulamayı yinelemeniz yeterli olacaktır.

* Otobronzan uygulamasında elde edilen bronzluk her ciltte ve hatta aynı kişide her uygulayışta farklılık gösterebilir. Bunun nedeni ısı, beslenme, stress ve regl gibi hormonal değişim dönemleridir.

* Otobronzanınızı uyguladığınız zaman içerisinde de haftada 2 kez peeling yapmayı bırakmayın. Bu cilt renginizin her bölgede eşit kalmasını sağlayacak, ölü hücrelerin cilt üstünde birikip renk farklılıkları yaratmasına ve siyah nokta oluşumuna engel olacaktır.

* Eğer uygulamada eşit dağılım olmadıysa, cildinizde lekeler ve izler oluştuysa, hemen cildinizi yıkayın ve peeling uygulayın. Ürünü bir kez daha uygulayıp, lekeleri kapatmaya çalışmayın, lekelerin daha da koyulaşıp belirginleşmesine neden olursunuz.