GeriSaç Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

"Yaz tatili... Kulağa ne kadar güzel geliyor değil mi? Ama her ne kadar cildimiz ve ruhumuz için dinlendirici olsa da vücudumuzun bir bölümü için yoğun bir stres nedeni; saçlarımız ve saç derisi güneş ışığı, kum ve rüzgar dışında tuzlu ve klorlu sudan olumsuz etkileniyor..."

Saç rengini yitiriyor, yapısı bozuluyor. Doğru şampuanlar ve kürler saç derisinde oluşan kepek tabakasını yeniden düzeltiyor. Sonuçta, saç parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşuyor. Değişik iklim koşullanndan en çok boyanmış saçlar etkileniyor. Bu yüzden boyalı, röfleli ve meçli saçları tatil sırasında özel ürünlerle korumak gerekiyor.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

Üçü bir arada: Nem, UV koruma ve bakım

Yaz mevsiminde saçlar elastikiyetini kaybetmemek için her zamankinden daha fazla neme gereksinim duyuyor. Dolayısıyla vücudun nem ihyitacını karşılamalısınız ve günde en az 2.5 litre sıvı almalısınız. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı su, meyve çayları ya da sebze ve meyve sularıyla gidermeniz mümkün. Gün içinde içtiğiniz çaylar ya da kahveyi bu gurubun içine dahil etmek zor çünkü onlar vücuda gerekli nemi vermenin aksine vücudun depolamış olduğu nemi emiyorlar.

Eğer gün içinde fazlaca kahve tüketiyorsanız içtiğiniz her fincan kahvenin ardından vücudunuzdaki nem dengesini ayarlamak için bir bardak su içmelisiniz.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

Sıcaklığın yüksek olduğu yaz günlerinde saçlarınızı fönle kurutmak yerine doğal ortamda kurutmayı tercih etmelisiniz. Eğer içiniz yine de rahat etmiyorsa o zaman fon makinesinin en alt seviyesinde saçlarınızın nemini alabilirsiniz. Saçlarınızdaki nemsizliği saçlarınızın sürekli olarak düğümlenmesinden ve taranmasının giderek zorlaşmasından anlayabilirsiniz.

Eğer cildiniz kuru ise saçlarınızın da cildinize paralel olarak kuru olması çok normaldir. Özel bakımlar ve koruma saç tellerini yeniden yapılandırmanıza ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

Saç tipinizi biliyor musunuz?

Kadınların sadece yüzde 50'sinin hangi saç tipine sahip olduğunu bilmesi aslında üzücü. Çünkü sahip olduğu saç tipi doğru bakım için de ipuçları veriyor. Şimdi aşağıdaki tiplerden hangisinin siz olduğunuza karar verin.

A tipi: Karışık duygular

Bunu siz de biliyorsunuzdur? Saç dipleri yağlı olmasına rağmen uçları inanılmaz bir şekilde kurudur. Kadınların aşağı yukarı yüzde 25'i bu durumdan şikayetçidir aslında. Karma saç tipiyle başa çıkabilmek için kullanılan bakım ürünlerinin önemi bu durumda bir kez daha ortaya çıkıyor. Dipteki yağı dengeleyici ve uçlardaki kuruluğu giderecek özel ürünler kullanmak gerekiyor.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

B tipi: Kafada saçtan geçilmiyor

Size, "hayatta başarılar" demekten başka çaremiz yok. Aslında homurdanmanın bir anlamı yok çünkü şu anda kafanızda taşıdığınız yoğun saç kütlesi yazın trendi; doğal bukleler ya da dalgalı saçlar. Dalgaların doğal ve sağlıklı bir formda görünmesi için özel bakım ürünleri kullanmalısınız.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

C tipi: Stresli hayat

Haydi itiraf edin; araştırmacı bir ruha sahipsiniz ve yeni renkler denemekten hoşlanıyorsunuz. Böylesi bir stres altında saçlar sizden öcünü almakta gecikmez; uçları çatallaşır ve kurur. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey nem ve yumuşaklıktır. Bunun için de zarar görmüş saç diplerine dek inen ve saçları yeniden yapılandıran saç ürünlerinden yardım almalısınız.

D tipi: Az olan daha fazla şey ister

Yalnız değilsiniz. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 58'i ince ve hassas saç tellerine sahip. Sizin burada ihtiyacınız olan tek şey iyi bir kesimden başka bir şey değil. Doğru saç ürünleri, örneğin köpük, ve saça volüm kazandıran bakım ürünleri sizin saç tipiniz için ideal. Bu ürünler saç diplerine kadar işliyor, saçı güçlendiriyor ve daha yoğun görünmesini sağlıyor.

Saçsal olaylar

• Bir saç teli bir ay içinde aşağı yukarı 12 cm. uzuyor. Eğer uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız en az üç yıl sabretmeniz gerekiyor.

• Günde ortalama 50-160 saç telini fırçada bırakıyorsanız paniğe kapılmayın. Bu kesinlikle normal bir olay.

Saçlarınızın Yaz Bakımını İhmal Etmeyin

• Ciddi bir saç dökülmesi, saçın üçte birinin dökülmesiyle ortaya çıkar.

• Saçlar düzenli bir tempoda uzamaz. Üç yılın sonunda üç aylık bir "dinlenme dönemi"ne girerler. Ama bu süreç tüm saç tellerinin aynı sürece gireceğini göstermez. Bu rakam her 10 saç telinden biri için geçerli.

• Saçlarınızın düz, dalgalı ya da kıvırcık olmasını saç derisindeki foliküllerin formu belirler. Peliküller yuvarlak ise saç düz uzar. Oval ise saçlarınız dalgalı, dümdüz ise saç telleri köklerden kıvırcık olarak çıkar.

• Sağlıklı bir erişkinin kafasındaki saç teli 60 bin-140 bin adet arasında değişim gösterir.
Ortalama olarak bir saç teli günde 0,4 mm. uzar.

• Bir saç telinin taşıyabileceği ortalama ağırlık bakır telle aynıdır; 100-300 gr.