GeriStil Önerileri Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü

Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü

"İyi haber: Bir dönem Londra ve Paris Moda Haftaları’nda fırtına gibi esen ünlü tasarımcı Hakan Yıldırım, çok uzun bir aradan sonra yeni bir koleksiyonla karşımızda. Peki neden ara verdi, şimdi sırada ne var? Aslı Barış, ünlü tasarımcıyla arada geçen zamanda yaşadıklarını ve yeni koleksiyonunu konuştu."

2010’dan haberler: Hakan Yıldırım, Paris’te defile yaptı. Podyumda Lara Stone yürüdü, izleyiciler arasında Kate Moss vardı. Sonra Fransız Kültür Bakanlığı’nın her sene genç tasarımcıları desteklemek üzere verdiği prestijli Andam ödülünü aldı. Koleksiyonunu Paris’te sergiledi, Sonra Londra Moda Haftası’nı salladı. Jennifer Lopez gibi yıldızları giydirdi. Madonna, sahne kıyafetlerini tasarlaması için onu seçmişti. Gururluyduk: Moda dünyasına yeni bir yıldız kazandırmayı başarmıştık.Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü

Sonra kara bulutlar: Paris Moda Haftası’nda sergilenecek 2013 ilkbahar-yaz sezonu koleksiyonu, kargoda kayboldu, defile iptal oldu. Çıkışında emeği olan Mert Alaş’la yolları ayırdı. Sonrasında da derin bir sessizlik. Bu sezona kadar... İlk önce sessiz sedasız gelen bir Hakaan Yıldırım Couture davetiyesi aldık. Sonra, koleksiyonu yeniden moda dergilerinde yer almaya başladı. Kusursuz işçilik, farklı kalıplar, kendinden beklenmeyecek kadar parlak renkler. Hakaan Yıldırım, yeni sürümüyle karşımızdaydı. Peki bu ayrılığın sebebi neydi? Tasarımcıyla arada geçen zamanda yaşadıklarını ve yeni koleksiyonunu konuştuk.

İddialı bir çıkış, muhteşem bir yükseliş ve sonra kayboluş... Neden böyle bir ayrılık yaşandı?

- Evet, bir süre ayrı kaldık. Çünkü canım bir şey yapmak istemiyordu. Defile yapmadım, basına da bir şey vermedim. Çalışmaya devam ettim ama sadece özel müşterilerime dikim yaptım, hepsi bu. Onları kıramadığımdan... Uzun bir arındırma sürecinden geçtim. İçsel olarak çok ciddi bir eğitimim oldu. Kız kardeşimi Nezihe’yi kaybetmek de benim hayatımı çok değiştirdi. Her şeyin dışında sorumluklarım da arttı. Kafamı çok hızlı çalıştırmam gerekiyor, zamanı çok iyi kullanmam gerekiyor. Ama bu coğrafya bana yapılmazı yapmayı öğretti. Zorlu oluyor, ama oluyor.

Tamam defile yapmadınız ama en azından sosyal medya üzerinden varlığınızı sürdürebilirdiniz. Böyle biraz ‘kayboluş’ gibi olmadı mı?

- Ben hiçbir zaman sosyal medya manyağı olmadım. Kendisini göstermek isteyen biri de değilim zaten. Kimseyle yan yana durup fotoğraf çektirmeye uğraşmam. Mesela Cara Delevingne ile aram çok iyi, sağlam dostuz ve onu görmekten çok mutlu oluyorum. Ama eğer defileme çıkmadıysa, birlikte fotoğraf çektirip bunu paylaşmak anlamsız geliyor. Ondan faydalanmak benim yapımda yok.Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü

Londra-Paris ekseninden neden çekildiniz?

- Çekilmedim, bir ara vermeye karar verdim. Markam çok büyümüştü ve çok yalnızdım. Birşeylerin değişmesi gerekiyordu. Bir CFO’ya, yatırımcıya ihtiyacım vardı. Huzura ihtiyacım vardı. Kendimi ait hissetmiyordum. Şu anda birşeylerden vazgeçmiş gibi görünsem de, aslında kendimden vazgeçmedim. Zaten kaynağı benim ve bunu gerçekten istediğim zaman geri alabilirim. Her şey bir mail atmama bakar. Dışarıdan bu durumu ‘ah ah, vah vah’ diye değerlendirenler var. Ama ben hiç böyle görmüyorum.

Peki bu sessiz geri dönüşünüzün sebebi ne?

-Bir şeyleri yapmaya yeniden kendimi hazır hissettiğimde yapacağım dedim. Ve öyle de yaptım. İstanbul’daki defilem, yeni bir başlangıcın önsözü. Bunu bambaşka bir hale çeviririm. Bu bir sene olur, iki sezon olur. Ama olacak.

Modaya Yeni Rüzgar: Hakaan’ın Dönüşü

Sizin sekiz sene önce ortaya koyduğunuz tarzın ekmeğini, muhtelif tasarımcılar uzun süre yedi. Şimdi biraz daha farklı bir tarz var sanırım...

- İçimdeki duyguları yansıtmaya çalıştım. Koleksiyonda renk patlaması var ama verdiği duygu bambaşka. Yeni olmasını istiyordum, bir zamanı olmasın istiyordum, sürreal olmasını istiyordum. Fellini filmi gibi. Baktığımda da tüm bunların karşılığını bulduğunu görüyorum.

RÖPORTAJ: ASLI BARIŞ