GeriMakyaj Kozmetik ürünlerinizin ne kadar ömrü kaldı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmetik ürünlerinizin ne kadar ömrü kaldı?

"Makyaj malzemenizin kullanırken ömrünün ne kadar olduğunu da bilmeniz gerekir. Çünkü bozulmuş bir ürünü kullanmak cildinize zarar verir ve kötü sonuçlar doğurabilir."

Fondöten

Kaliteli bir fondötenin ömrü, ambalajı açılmamışsa 1-1,5 yıl, eğer ambalajı açılmışsa 5-6 aydır. Pudra şeklindeki fondötenler, sıvı olanlara göre daha dayanıklıdırlar. Açıldıktan sonra bir yıl süreyle kullanılabilirler.

Eğer fondöteninizin kıvamı eskiye oranla koyulaştıysa, uygulama esnasında top top oluyorsa, rengi ve kokusu değiştiyse fondöteni kullanmayı hemen bırakmalısınız. Aksi takdirde, cildinizde alerji ve tahrişe neden olabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra fondöten şişesinin ağzını temizleyip, kapağını da iyice kapamalısınız. Fondöteni sıcak ve nemli ortamlarda saklamak ömrünü kısaltacaktır.

Pudra

Toz pudralar açıldıktan sonra yaklaşık 3 yıl, kompakt pudralar ise yaklaşık bir yıl dayanır. Eğer pudranız, taş gibi sertleşip, kokusu ve rengi değiştiyse kullanmayı kesinlikle bırakmalısınız.

Pudranın ömrünü uzatmak için her kullanımdan sonra kapağını mutlaka kapamalı, pudranızı sıcak ve nemli ortamlarda bırakmamalısınız.

Rimel

Rimelin ömrü kapağı açılmadan 2 yıl, açıldıktan sonra ise 6 aydır. Rimel ömrü geçtiğinde kurur. Bu nedenle kurumuş bir rimel kesinlikle sulandırılarak kullanılmamalıdır. Rimelin daha uzun süre dayanması için her kullanımdan sonra kapağı iyice kapatılmalıdır. Ayrıca rimeli pompalamamak gerekmektedir, çünkü fırçayı ambalaja fazla sokup çıkarmak ambalajın içine hava dolmasına neden olur. Bu da rimelin daha çabuk kurumasına sebep olur.

Ruj

Parlak renkli ve sedefli rujlar açılmadan 2,5 yıl, açıldıktan sonra en fazla 6 ay dayanır. Pastel renkli, mat rujlar ise açılmadan 3 yıl, açıldıktan sonra en fazla 1 yıl dayanır. Bozulan rujun, kokusu ve rengi değişir, yumuşar, yağlanır. Rujlar aşırı soğuk ve sıcak ortamlardan uzak tutulmalıdır.