GeriKişisel Bakım Kışın Kuruyan Cildinizin Kurtarıcıları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışın Kuruyan Cildinizin Kurtarıcıları

"Kış mevsimi kuru cilt zamanıdır. Hava sıcaklığı azaldıkça nem de azalır, cildiniz kurumaya ve kaşınmaya başlar. Kendinizi korumak ve cildinizi daha iyi duruma getirmek için aşağıdaki kurtarıcı ipuçlarından yararlanabilirsiniz."

1. Sıcak değil, ılık suyla banyo yapın.

Soğuk havayı dışarıda bırakıp kendinizi sıcak evinize attığınızda çok sıcak, upuzun bir banyo son derece cazip gelse de cildiniz bundan zarar görür. Sıcak su cildinizdeki nemi çeker, onun yerine ılık suyla ya da daha kısa süre banyo yapın. Cilt uzmanları duşların en fazla on ila on beş dakikayla sınırlı tutulmasını tavsiye ediyorlar.

2. Yumuşak bir sabun kullanın.

Antibakteriyel ya da deodorantlı sabunlardan kaçının. Yüzünüzü sabahkarı yıkamayın, gece yıkamanız cildinizi kurumadan kirlerden arındırmanıza yeterlidir.

3. Nemlendiriciyi cildiniz ıslakken uygulayın.

Bu kural hem elleriniz hem de yüzünüz için geçerli. Cilt ıslakken nemlendirici kullanmak nemlendiricinin ciltte tutulmasına yardımcı olur. Elleriniz kışın çok fazla kuruyorsa lavabonun yanında nemlendirici krem bulundurun, her yıkamanın ardından uygulayın.

4. Dışarıya çıktığınızda cildinizi koruyun.

Kışın soğuk havaya maruz kalan cilt son derece büyk zarar görür, o yüzden mümkün olduğunca çok örtünün. Eldive, şal ve şapkalar sizi sıcak tutacak, cildiniz size teşekkür edecek. Cildinizin kışın da güneşin zararlı etkilerine maruz kaldığını unutmayın. Dudak koruyucunuz koruma faktörlü olsun, bol bol sürün.