GeriSaç Harika Saçlar için 7 Altın Kural!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harika Saçlar için 7 Altın Kural!

Harika Saçlar için 7 Altın Kural!

"Saçlarımızı uzatmak istiyoruz. Ama kırılan ve yıpranan görüntüsü buna izin vermiyor. Artık 7 adımda bunu mümkün kılabiliriz. Nasıl mı? 2 hafta boyunca disiplinli bir şekilde saçlarımıza bakım yaparak…"

1- Saçlarınız için tahta tarak veya fırça kullanın. Tahta tarak saçlarınızı diğer taraklardan daha az yıpratır saç yüzeyindeki dokunun aşınmasını engeller. Böylece saçlarınız incelmez. Fırçanın ise saçları parlattığı doğrudur. Çünkü fırça sadece saçınıza değil saç diplerinize de masaj yapar ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle her sabah tırnaklarınızı kullanmadan parmaklarınızla masaj yapın.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

2- Saçlarınızı bu iki hafta boyunca az yıkayın 2 günde bir yıkıyorsanız 3 günde bir yıkamaya çalışın. Saç diplerinizdeki doğal yağlar saçınızın kendi kendini onarmasına yardımcı olur.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

3- İki hafta boyunca banyoya girmeden önce saçlarınıza susam yağı ve zeytinyağı sürün; özellikle saç uçlarınıza susam yağı çok iyi gelecektir. En az 2 saat bekletin ve öyle yıkayın.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

4- Sülfatsız silikonsuz kaliteli bir şampuan seçin ve saç tipinize uygun bir şampuanın içine bephanten evigen ampüllerden kırıp ekleyin. Büyük boy bir şampuansa birer ampul, küçük boy ise yarım yarım koymanız yeterli olacaktır. Şampuanı olabildiğince saçınızda bekletmeye çalışın ve bol bol parmaklarınızla masaj yapın. Ampullerin içeriğindeki maddeler beklettiğinizde saçınıza büyük yarar sağlayacaktır.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

5- Şampuandan sonra mutlaka saç maskesi kullanmaya çalışın. Mümkün olduğunca saç diplerinize çok değdirmeyin. Saç kökleriniz zayıf olabilir ve bu saç dökülmesine sebep olabilir. Özellikle saçlarının dökülmesinden şikâyet edenlerin saç kremlerini ve saç maskelerini saç diplerine değdirdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

6- Banyodan çıkarken saçınızı son kez duruladığınız suya maksimum bir çay bardağı elma sirkesi eklediğiniz su ile durulayın. 2 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere uygulayın. Sirke kürü daima saçınızı parlaklaştırır ve çok güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

7- Saçlarınızı toplayarak uyumayın. Özellikle Kullandığınız tokalar kesinlikle lastik olmasın. Mandal tarzı tokaları saçı sıkıştıran ve yıpratan tokaları olabildiğince gevşek kullanın ve yastık kılıfınız mümkünse saten olsun. Yurtdışında ünlü saç bakım markalarının uzmanları saçlarımızı ipek ve benzeri kumaşlardan yapılmış tokalarla toplamamızı öneriyorlar.

Harika Saçlar için 7 Altın Kural

En basit bir örnekle omuz çantanızın sapına sıkışan saçlarınız bile tahmin edemeyeceğiniz
kadar büyük tahribatlara sebep oluyor. Bu nedenle genel anlamda saçlarımıza çok kibar davranmalıyız. Aksi takdirde uzun saçlarımıza veda etmek zorunda kalabiliriz.