GeriKişisel Bakım Ayuropa ile cildinizi şımartın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ayuropa ile cildinizi şımartın

"Uzakdoğu'nun uygulanması pek de kolay olmayan yöntemleri ile Batı'nın şifalı otları, şimdilerde Avrupa'nın en gözde güzellik iksiri ve rahatlama yolu için bir araya geldi: Ayuropa! Ayurveda + Europa kelimelerinin birleşimi sonucu ortaya çıkmış..."

Tıpkı Ayurveda gibi 'Ayuropa da insanları 3 gruba ayırıyor; duygusal, atletik ve atmosfer tipi. Her grup için ayrı öneriler var.

Duygusal tip:

Daima toleranslı, soğukkanlı, sakin. Çevresinde güvenilir biri olarak tanınıyor. Bazen tak başına kararlar almakta güçlük çekebiliyor. Eğer siz de bu guruba giriyorsanız ısıtılmış gelincik yağı size enerji ve canlılık sağlar.

Atletik tip:

Meydan okumayı seven hırslı bir yapıya sahip. Her işini genellikle planlayarak yapıyor. İşler yolunda gitmediğinde ise hemen sinirleniyor. Eğer yolunda gitmeyen bazı şeyler varsa serinletilmiş zeytinyağı ile yapılmış masaj sizi sakinleştirecek.

Atmosfer tip:

Esnek kişiliği ön plana çıkarıyor. Hiperaktiviteye meyilli ve sabırsız. Eğer bu gruba giriyorsanız beyninizi ve ruhunuzu badem yağı ile yapacağnız masajla yatıştırabilirsiniz.

Aslında çoğumuzda bu üç gruba ait ortak özellikler görülüyor. Bu nedenle üç tipin de rahatlıkla uygulayabileceği şifalı bitkilerle yapılan masajlar hazırladık sizler için...

Şifalı bitkilerin sihri!

Melisa, papatya, lavanta... Kurutulmuş bitkileri havanda iyice dövdükten sonra pamuktan yapılmış bir çorabın içine yerleştirin. Bitkilerin dökülmemesi için çorabın ağzını sıkıca bağlayın. Daha sonra çorabı tencerede bir miktar zeytinyağıyla birlikte beden ısısına ulaşıncaya dek ısıtın. Artık çorabınız hazır duruma geldi demektir. İçindeki suların kendini biraz salmasını bekledikten sonra çorabı vücudunuzda hafifçe gezdirin.

Duygusal tipseniz: Zencefil kökü, biberiye ve ardıç tohumu kan dolaşımını hızlandırıyor (canlandırıyor)

Atletik tipseniz: Gül yaprakkları, kedi otu ve şerbetçi oğlu bedeninizi dinlendiriyor.
Atmosfer tipseniz: Karanfil ve frenk üzümü ruhunuzu dinlendiriyor.

Esinti yumuşaklığında bir cilt için...

Vücut peelingi Ayuropa'da önemli bir yeri sahip; özellikle de 'tuz'la yapılanları. 'Neden mi? Çünkü tuz cildinizin ölü hücrelerden arınmasını ve yumuşamasını sağlıyor. Kadifemsi bir cilde kavuşmak için önce 4 yemek kaşığı deniz tuzunu biraz bitkisel yap ile karıştırın. Ardından vücudunuzu bu karışımla tepeden tırnağa hafifçe ovun. Beş dakika sonra duş yapın ve vücudunuzu kremleyin. İsterseniz piyasada satılan hazır peelinglerden de yararlanabilirsiniz. Seçim size ait!

Aroma buharı

Yağlarla yapılan Ayuropa yüz buhar banyosu hızla etki ediyor. Kaynamış olan suyu bir kabın içine boşaltın. Ardından kabın içine 5 damla aroma yağı ekleyin. Kokulu buharı 20 dakika boyunca içinize çekin ve dışarı verin. Bunun için önce sağ burun deliğinizi kapatın ve sol burun deliğinizle nefes alın. Şimdi sol burun deliğinizi kapatın ve sağ burun deliğinizle nefes alın. Bu işlemi 3 kez tekrarlamanızda yarar var. Buhar banyosu hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor ve cildin mikroorganizmasının düzelmesine yardımcı oluyor.

Ayak oyunlarıyla enerji kazanın

Sağlığımızın aynası olan ayaklar Ayuropa'da hak ettikleri değeri alıyorlar. Peki siz, en son ne zaman ayaklarınıza özen gösterdiniz? Bugün yaşantınızdaki tüm olumsuzlukları unutun ve ayaklarınız için nemlendirici alarak kendinizi biraz şımartın. Önce ayak tabanlarınızı 5 dakika boytunca özenle ovun. Bu işlem sayesinde cildiniz yumuşayacak ve ayak tabanlarınızdaki enerji noktaları canlanacak. Şimdi kan dolaşımınızı hızlandırmak için ayak parmaklarınızı bükün ve yeniden gerin. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.