GeriKişisel Bakım 20'li Yaşlarda Cilt Bakımı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

20'li Yaşlarda Cilt Bakımı

"Cildiniz için neler yapmalısınız? Nemlendirici seçiminizde dikkat etmeniz gerekenler, öneriler..."

Belki de cildinizin en güçlü, pürüzsüz ve gergin olduğu dönemlerdir 20'li yaşlar. Ama kimi ciltlerde de en büyük problemler bu yaşlarda görülür. Sebum salgıları ve hormonların henüz düzene girmemiş olması, özellikle alın ile burun ve ağzın yan taraflarında görülen sivilce topluluklarının oluşmasına sebep olarak birçoğumuzun canını sıkar. Bu dönemde ölü hücreler ayda bir kez, yerlerine yenilerini bırakmak üzere dökülür ve sağlam olan dokularda vücut tarafından yıkılan kalojen, kolaylıkla tekrar üretilir.

Cildiniz için neler yapmalısınız?

Bu yaşlarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta temizlik ve nemlendirmedir. Özellikle sivilce ve siyah noktalarınız sizi rahatsız edecek boyuttaysa, sabun seçiminizi doğru yapmalısınız aksi taktirde yapacağınız yanlış bir seçim cildinize yansıyacak ve yıpranmasına neden olacaktır. Yapacağınız en büyük hata ise cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmek olur ki böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine daha da artar. Ayrıca kullanacağınız kremleri de, gözeneklerin fazla tıkanmasını önleyecek, hafif ve ciltte leke oluşumunu fırsat vermeyen özellikte, parfüm içermeyen kremlerden seçmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Nemlendirici seçiminizde dikkat etmeniz gerekenler:

Cildiniz normal ya da yağlı bir yapıda olsa bile, kuruma belirtileri ile karşılaşabileceğiniz bu dönemde kullanacağınız, nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler, cildinize nüfus ederek koruma sağlar, cildinizin canlanmasına ve nem dengesini korumasına yardımcı olur. Seçeceğiniz nemlendiricide bitkisel konsantrasyonun bulunması ise, cildin en üst yüzeyinde olan epidermede esneklik ve rahatlık sağlar.