Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mahkemeden Say hakkındaki iddianameye kabul

  01 Haziran 2012 - 15:46Son Güncelleme : 01 Haziran 2012 - 17:27

  Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, hakkında twitter mesajları nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.

  Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında twitter mesajları nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İlk duruşma için mahkeme Say'a davetiye gönderdi.

  1,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından hazırlanan iddianamede, Say'ın davaya konu tweetlerini, ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve üç büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleri aşağılamak kastıyla yazdığı kanaatine varıldığı belirtilmişti.

  SAY NE DEMİŞTİ

  Fazıl Say’ın alıntı yaptığı ve şikâyete konu olan Ömer Hayyam’ın şiirinin dörtlüğü şöyle:
  ‘Irmaklarından şaraplar akacak’ diyorsun Cennet-i alâ meyhane midir?
  ‘Her mümin’e iki huri’ diyorsun
  Cennet-i alâ k...... midir?

  Say’ın kendi yazdığı tweetler ise şöyle: ”Muezzin 22 saniyede okudu akşam ezanını yahu. Prestissimmo con fuco!!! Ne acelen var? Sevgili? Rakı masası?”

  Ben ateistim :) diğer yarısını bilmem :))

  Ateistim ve bunu bu kadar rahat söyleyebildiğim için gururluyum.  HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

  Şüpheli Say'ın Twitter hesabına dileyen herkesin hiçbir kısıtlama olmadan girmesi nedeniyle de aleniyet unsurunun gerçekleştiği öne sürülen iddianamede, Sosyal paylaşım sitelerinin kişilerin düşüncelerini kitlelerle paylaşmasında çok önemli yere sahip olduğu kaydedilmişti. İddianamede, yazı içeriklerine değişik kesimlerden çok sayıda kişi ve sivil toplum örgütleri tarafından günlerce gösterilen tepki ve tartışmalar da göz önüne alındığında şüphelinin şikayet konusu yazılarının kamusal barışı bozmaya elverişli olduğu anlatmıştı. Fazıl Say'ın TCK'nin 216/3. , 218/1.maddeleri uyarınca "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

  Say, iddianamenin kabulünün ardından önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak .

  SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞTİ

  Fazıl Say 15 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan’a verdiği ifadesinde ise Twitter hesabında yazıları kendisinin yazdığını ancak bu yazıların büyük kısmının alıntı olduğunu öne sürerek suçlamayı kabul etmemişti.

  İddianame'nin tam metnini okumak için tıklayın

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 276 Yorum }
  • abdullah şahin 1.6.2012 23:48:51
   sayın fazıl say büyük bir değer 2008 yılında viyanada 4000 kişinin içinde( çoğunluk alman )konseini dinledim herkes ayakta alkışladı bilgisayarda kaydettiği bir klasik müzik üzeine canlısını çalarak dünyada bir ilk ama dine ve siyasete girmesini istemem saygılı olmalı sanatçı dediğin
  • Türkiye Sevdalısı 1.6.2012 23:41:09
   SAYGISIZLIĞI VE TERBİYESİZLİĞİ ÖZGÜR DÜŞÜNCE İLE KARIŞTIRIYOR BAZILARI. İNANANLAR İÇİN DİN, ANADAN BABADAN DAHA DEĞERLİDİR. DOĞRU YA DA YANLIŞ BUNA SAYGI DUYMALISINIZ. SAVUNMA YAPAN ARKADAŞLAR, KONUYA BÖYLE BAKARSA, DİNE YAPILAN BU TARZ SEVİYESİZ SALDIRILARIN NE DERECE YARALAYICI OLDUĞUNU ANLAR.
  • Gultekin Akay 1.6.2012 23:35:55
   Hala doğru mu yanlış mıyı tartışıyorlar. Allahım sen aklıma mukayyet ol! Ya adama fikrini söylediği için 1.5 yıl hapis cezası isteniyor !
  • Türkiye Sevdalısı 1.6.2012 23:35:13
   ÖZGÜR DÜŞÜNCE İNSANLARIN DEĞER VERDİĞİ ŞEYLERE BU KADAR İLERİ GERİ KONUŞMAK DEĞİLDİR. SAYGISIZLIĞI ÖZGÜR DÜŞÜNCE İLE KARIŞTIRMAYIN. BÖYLE ÇARPIK BAKIŞ AÇISI İLE BAKARSANIZ KÜFÜR ETMEYİ DE ÖZGÜR DÜŞÜNCE OLARAK SAYARSINIZ. OLUR MU. FAZIL SAY ÇOK SAYGISIZ BİR İNSAN. İYİ BİR İNSAN DEĞİL.
  • Yasin Toprak 1.6.2012 23:33:15
   Gına geldi artık bu ergenliği aşamamış elemandan. Ne halt edersen et ya. Aklına geleni söylersen birde böyle hesap keserler adama. Küfür etmek ne din nede vicdan özgürlüğüdür, heleki fikir özgürlüğü asla.
  • Serdar Korkmaz 1.6.2012 23:32:25
   hangi dinden olursa olsun. ya da dinsiz olsun. insanların inancıyla dalga geçilmez.
   
  Haberlerdarbe girişimi15 temmuz 2016 darbe girişimiparalel yapı darbe girişimidarbe15 temmuz 201615 TemmuzGenelkurmay