İZMİR HABERLERİ

Maden ihracatçıları Afyonkarahisar'da bir araya geldi

DHA
09.06.2018 - 13:39Son Güncelleme :
DHA

EGE Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, geçen nisan ayında yapılan genel kurulun ardından, yeni dönemin ilk sektör toplantısını Afyonkarahisar'da gerçekleştirdi.

Hareketli bir seçim süreci geçirdiklerini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Kırmadan, dökmeden bir seçim geçirdik. Seçim sonrasında el ele salondan çıktık, kazanan madencilik sektörü oldu. Seçim sonrasında kümelenmenin olduğu illerdeki üyelerimizle bir araya gelerek, sorunlarını dinlemek ve çözüm için çaba göstermek istiyoruz. İlk sektör toplantımız için Afyonkarahisar'a geldik" diye konuştu.

Madencilik sektörünün katma değeri yüksek ürün satma mecburiyeti olduğuna işaret eden Kaya şöyle devam etti:

"Bizim doğadan aldığımızı yerine koyabilme şansımız yok o nedenle doğadan aldığımızı katma değeri yüksek satmamız gerekiyor. İtalya'nın, İspanya'nın yaptığını yapmalıyız. Bunun için Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Antalya Hayatımız Maden Çalıştayı'nı birlikte düzenlediğimiz 11 Sivil Toplum Kuruluşu ile birlikte hareket ederek değerleri büyütmemiz gerekiyor."

Ekonomi Bakanlığı Maden, Metal ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Alirıza Oktay, dış ticareti koordine eden bir bakanlık olduklarını, yatırım, üretim, markalaşma, ihracatı içine alan zincire hizmet ettiklerini kaydetti. Oktay, "Ekonomi Bakanlığı'nın fuarcılıktan, markalaşmaya, yatırım teşviğinden, pazar araştırmasına, sertifikasyon desteğine kadar çok sayıda desteği var. Ekonomi Bakanlığı ile ihracatçılar birlikte önümüzdeki dönemde güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum" dedi.

Toplantıda Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, Ege Maden İhracatçıları Birliği'nin faaliyetleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Banu Bekişoğlu, genel kurul sonrasında ilk sektör kurulu toplantısının Afyonkarahisar'da düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Uysal ise Afyonlu uç ürün üreticilerine İzmir Marble Fuarı'nda sergi alanı istedi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Alimoğlu ise; KOBİ niteliğindeki firmalardan, daha önce gitmemiş olanlar için, İtalya'daki Verona Fuarı'na ticaret heyeti organizasyonu yapacaklarını söyledi. Alimoğlu, ayrıca işlenmiş ürün ihracatını arttırmak için de İtalya'ya teknik gezi düzenleyeceklerini ifade etti.

GÜL ŞENER: "MARBLE FUARI'NDA 25. YILA YAKIŞIR ETKİNLİKLER OLACAK"

Dünyanın en büyük iki fuarından biri olan İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın 2019 yılında 25. kez düzenleneceğini dile getiren İZFAŞ Genel Müdürü Gül Şener de 25. yıla yakışır özel etkinlikler yapacaklarını söyledi. Marble Fuarı'nın 25. yılında sektöre katkı misyonu olduğuna dikkati çeken Şener, "Mermer sektöründe işlenmiş ürün payının artması için mimarlarla projeler yapmak istiyoruz. Türkiye'nin bu kadar doğaltaş rezervi varken misyonumuz sektörü geliştirmek. Afyonlu uç ürün üreticilerinin Marble Fuarı'nda ürünlerini sergilemelerine destek olma sözü veriyorum. Bu uç ürün üretenleri bir tasarım yarışmasıyla fuara katarsak daha anlamlı olur. Bir proje ile onların uç ürün üretmelerini teşvik etmemiz lazım" diye konuştu.

EXİMBANK 238 ÜLKEDE TÜRK İHRACATÇISININ SİGORTASI

Türk Eximbank'ın 2017 yılında ihracata 39 milyar dolar destek sağladığını belirten Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, özellikle ihracat kredi sigortası üzerinde durdu. Dünya genelinde Güney Kıbrıs, Kuzey Kore ve Ermenistan dışında 238 ülkede Türk ihracatçısının alacaklarına sigorta fırsatı sunduklarını anlatan Fırat, "Ortalama binde 2'lik primle ihracat gelirinizi sigorta ettiriyorsunuz. Risk oluşması halinde ihracat gelirinizin yüzde 90'ını Eximbank ödüyor" dedi.

Maden sektörünün Türk Eximbank kredilerini en az kullanan sektörlerden biri olduğu bilgisini veren Fırat, KOBİ'lere TL'yi yüzde 6.84'ten kullandırdıklarını, döviz kredilerinin ise; Libor artı 0.40'tan başladığını dile getirdi.

Mimar Doç. Dr. Nimet Öztank ise; mermerin tasarım ile daha katma değerli ürün haline gelmesi ile ilgili başarılı örneklerden oluşan bir sunum yaptı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Maden ihracatçıları Afyonkarahisar'da bir araya geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı