Dünya Haberleri

DÜNYA

  Londra’ya ateist otobüs

  22 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ekim 2008 - 10:02

  Belediye otobüslerine "İnanmayan cehennemde yanar" gibi sloganlarla ilan veren Hıristiyan gruplara tepki gösteren İngiliz ateistler, tanrıtanımaz ilanlar vermek üzere bağış topluyor. Prof. Dawkins de toplanan bağış kadar katkı yapacak.

  LONDRA’da bir süre önce otobüslere dini propaganda reklamları konulmasına karşı ateistler de kampanya başlatıyor. British Humanist Assaciation öncülüğündeki kampanyada Londra otobüslerine ateist ilanlar vermek üzere bağış toplanıyor. Ateistlerin öncülerinden Profesör Richard Dawkins, bağışlara aynı oranda katkıda bulunacak. Reklamlarda şöyle bir slogan yer alacak: "Tanrı büyük olasılıkla yok. Öyleyse endişelenmeyi bırakın ve hayatınızı yaşayın."

  Laik kesimden de büyük destek görmesi beklenen kampanya için ne kadar bağış toplanırsa, o kadar da Oxford Üniversitesi’nden Prof. Dawkins katkıda bulunacak. "The God Delusion" (Tanrı Yanılgısı) adlı bestseller kitabın yazarı Prof. Dawkins, maksimum 5 bin 500 sterline kadar bağışı karşılama garantisi verdi. Böylece toplam bağış 11 bin sterline kadar çıkabilecek. Bu para, Londra’da 30 otobüse 4 hafta boyunca iki farklı reklam koymak için yeterli olacak. Kampanya haziran ayında duyurulduğunda 877 kişi davaya 5 sterlin bağışla katkıda bulunacağına söz vermişti. Bu bağışlar gerçekleştiği takdirde reklamlar Ocak ayında otobüslere konulacak.

  Ateistler bu kampanyaya, geçen haziran ayında Hıristiyan bir grubun otobüslere, "inanmayanlar cehennemde yanacak" diye ilanlar vermesi üzerine girişti. Kampanya, hıristiyan kurumların inanç bakımından hassas insanları ve özellikle çocukları korkutarak kandırmasını önlemeyi amaçlıyor. Reklamlarda laik, humanist ve ateist internet sitelerinin de adresleri yer alacak. Ateistler Facebook’ta da bir grup kurmuşlar.

  Yasaklı profesör

  Adnan Hocacılar, Tanrı Yanılgısı kitabının yazarı Richard Dawkins’in sitesi Richarddawkins.net’e girişi mahkeme kararıyla engellemişti. Şu anda sitenin girişinde "Türkiye’de yasaklanmıştır" diye ibare var.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 13 Yorum }
  • eren salman 22.10.2008 17:25:42
   bence ateistlerin yaptığı olumlu bir hareket.kimin cehennemde yanacağını onlarmı belirliyor,olmaz böyle şey,bide insanları cehennemde yanarsınız diyerek korkutmak inanan insana yakışmaz,bunada inanmak denmez zaten.
  • didem tunç 22.10.2008 16:48:21
   o zaman bu otobüslerin çıkması için de öncelikle oradaki gibi "cehennemde yanacaksınız" tarzı reklamlar yapılmalı ki, buna karşılık böyle reklamlar da yapılsın. bardağın iki tarafını da görmek olsa gerek bu da...
  • Barış Purut 22.10.2008 16:22:55
   Dindarlar kutsal kitapların gerçekliği konusunda en küçük bir kanıt gösteremiyorlarsa, bütün bilimsel kanıtlar kitaplarının iddia ettikleriyle sert bir şekilde çelişiyorsa durup bir düşünmek zorundalar. Tek doğrunun kendilerininki olduğunu iddia etmek büyük küstahlık. Düşünün ki her din bunu diyor.
  • hakan kalaycı 22.10.2008 15:18:20
   ALLAH'ı "yakıcı,azap edeci" olarak tanıtırsanız inanmayanlar da savunma mekanızmasını çalıştırır ve (haşa)"tanrı yok" der.siz ALLAH'ın güzelliklerini,rahmetini anlatın bakalım ne dicekler!hem ALLAH demiyor mu:"benim rahmetim azabımı geçmiştir "die;) insanları dinden korkutmayın sevdirin!!!
  • ali can 22.10.2008 15:07:08
   Neden bu kişi bu kadar haşa Allah'ın varlığını inkara yöneliyor? Size söyliyeyim..İnanmasa gerçekten, bu konu umrunda olmazdı, ama o kadar çok farkında ki Allah'ın varlığından kendi vicdanını aklamak için böyle delicesine bir mücadeleye girmiş. Ne kadar komik göründüğünün de farkında değil sanırım
  • Ali Gürçay 22.10.2008 12:52:13
   Bunu sırf propaganda aracı olmaktan ve basındaki uzantıları ile desteklenen ateist bir girişim olmaktan çıkarsakta Sn Prof. Dawkins çıkıp, savunduğu evrimin vasa delillerini, herkesin anlayacağı şekilde, o reklam afişlerinde sergilesede görsek. Adnan Beyde bu kampanyayı 10 milyar euro ile desteklese
  Sayfa Başı
  Haberleraktarmasız uçuşLondralondra lezzetlerilondra restoranlarıTallinn Caz Festivalitallin gezilecek yerlerkanepe sörfü