İZMİR HABERLERİ

Lokantacılar Odası başkan adayı Okyay projelerini açıkladı

DHA
26.12.2017 - 12:24Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Alpay Okyay, oda seçimleri öncesi projelerini anlattı. Okyay, mevcut başkan Aykut Yenice'nin odaya ait gayrimenkulleri sattığını belirterek, "Ne yazık ki Aykut Yenice'nin yönetim anlayışı sebebiyle odamız 2 milyon liranın üzerinde zarar etti" dedi.

Bir otelde düzenlediği basın toplantısında çok sevdiği mesleğine ve meslektaşlarına hizmet etmek için aday olduğunu açıklayan Okyay, mevcut Başkan Aykut Yenice'nin 16 yıldır meslek adına katkı koymadığını ileri sürdü. Odanın mali açıdan da yönetilemediğini iddia eden Okyay, "Kendisi oda başkanlığına seçildiğinde paramız ve gayrimenkullerimiz vardı. Odamızı kasasında 140 bin lira civarında bir para ile devralan Yenice bu parayı bitirdi. Yetmedi, Konak Elhamra İş Hanı'ndaki dairemizi, Buca Kaynaklar'daki 3 dönüm arazimizi, hatta odamızın demirbaşlarını bile sattı. Başkan olarak 16 yıldır esnaftan topladığı aidat ve evrak paraları da ortada. Buna rağmen odamıza ne bir mal kazandırabildi ne de hizmet yapabildi. Ne yazık ki Aykut Yenice'nin yönetim anlayışı sebebiyle odamız 2 milyon liranın üzerinde zarar etti" diye konuştu.

"LOKANTACI ESNAFINA İCRA REKORU KIRILMIŞTIR"

Yenice'in mesleğine ve meslektaşlarına hizmet üretemediğini, katkı koyamadığını ileri süren Okyay, "Esnafımızın kurumlarla arasında yaşadığı sıkıntılarda köprü olamamıştır. Et başta olmak üzere ana giderlerimiz çok zam görmüş, gerekli tutumu sergileyememiştir. Yemek çekleri ile ilgili sıkıntımızda Gustokart diye bir proje yapmış ve başarılı olamamıştır. Kayıt dışı yerler çoğalmış, doğru mücadele sistemini uygulayamamıştır. Esnafımız artık personel bulamıyor, bu sıkıntımız ile ilgili proje üretememiştir. Lokantacı esnafına oda tarihinde icra rekoru kırılmıştır" diye konuştu

"ESNAFIMIZ İÇİN YAPILMAYANLARI YAPMAYA GELİYORUZ"

Projelerini titizlikle hazırladığını belirten Okyay, şöyle dedi:

"Mesleğimi çok severek yapıyorum. Bu meslek aşkımdan dolayı mesleğime ve meslektaşlarımıza hizmet etmek istiyorum. Çankaya'da 1955 yılından beri hizmet veren Adil Müftüoğlu Uğur Lokantısı'nın 3. kuşak işletmecisi olarak mesleği de oda yönetim şeklini de odamızın kurucusu dedem Adil Müftüoğlu'ndan öğrendim. Edindiğim tecrübeleri günümüz koşulları ile harmanlayarak mesleğime ve meslektaşlarıma hizmet edeceğim. 16 yıldır hayata geçirilemeyen, kağıt üstünde kalan projeler değil, somut projeler hazırladım. Yönetim kurulumuzda da her bölgeden her branştan esnafımızı temsil edecek arkadaşlarımız mevcut. Esnafımızın sesi olmak ve mesleğimize hizmet etmek için geliyoruz."

"NİTELİKLİ PERSONEL İÇİN PERSONEL BANKASI KURULACAK"

Okyay, projelerini şöyle sıraları:

"Merkezi hükümet, yerel yönetimler ve tüm kamu kuruluşlarıyla olumlu ilişkiler, esnafa hizmet için kullanılacak. Üyelerin ana gider kalemlerini oluşturan et, bakliyat, yağ ve yakıt gibi giderleri azaltmak adına harekete geçilecek. Esnafın kaliteli malzemeye uygun fiyatla erişmesi sağlanacak. Odaya yeniden hizmet amaçlı gayrimenkuller kazandırılacak. Bu gayrimenkullerin satış yetkisi yönetimden alınıp, genel kurula verilecek. Personel bankası kurulacak. Nitelikli personel bulmakta zorlanan esnaf, çareyi Oda'da bulacak. Yüksek komisyonlarla esnafın karına ortak olan yemek çeklerinin komisyon oranları yüzde 5'e çekilecek. Kayıt dışı ile aktif şekilde mücadele edilecek. Vergisini veren esnafın hakkı korunacak. Türk mutfağını tanıtıcı organizasyonlar yapılacak. Vatandaş, fastfood zincirlerinden uzaklaşıp esnafa yönelecek. Oda avukatları üyeleri icraya vermeyecek. Mesleki konularda ve davalarda esnafa ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. Lokantacılara ait Kredi Kefalet Kooperatifi kurulacak. Esnafın finansmana erişimi kolaylaşacak. Dayanışma etkinlikleri düzenlenecek. Bu etkinliklerde hem esnafın kaynaşması sağlanacak hem de sorunlar birinci ağızdan dinlenecek. İLGEO dergisi çıkartılacak. Sektörden haberlerin yer aldığı bu dergi, esnafın sesi olacak."

ALPAY OKYAY KİMDİR

1979 yılında İzmir'de dünyaya gelen Alpay Okyay, İzmir Özel Türk Koleji'ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Celal Bayar Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nde tamamladı. Askerliğini yaptıktan sonra küçük yaşlardan itibaren çırak olarak çalışmaya başladığı Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nda dedesi ile birlikte iş yaşamına atılan Okyay, dedesi vefat ettikten sonra 3. kuşak temsilcisi olarak 1955 yılında kurulan lokantanın yöneticisi oldu. Halen Annesi Sevgi Müftüoğlu ve kardeşi Alper Okyay ile birlikte Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nı yöneten Okyay, evli, 1 kız çocuğu babası ve İngilizce biliyor.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Lokantacılar Odası başkan adayı Okyay projelerini açıkladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:00
 • Guneş
  06:28
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı