Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Lezbiyen ilişki içerikli soruya soruşturma

  22 Aralık 2012 - 11:39Son Güncelleme : 22 Aralık 2012 - 12:59

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi'nde Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur hakkında, Ceza Hukuku Özel Hükümler dersinin sınavında öğrencilere, 'Azgine' ve reşit olmayan 'Safsalake' adını verdiği hayali iki kadın üzerinden kurguladığı lezbiyen ilişkiyi çok ayrıntılı olarak anlattığı soru nedeniyle soruşturma açıldı.

  Yrd.Doç.Dr. Kanbur, kendisini, "Türkiye’de işlenen suçların yüzde 50’si cinsel suçlar. Hukuk Fakültesi öğrencileri savcı, hakim, avukat olacak. Bunların nasıl çözümlemelere tabi olacağını öğrenmeleri lazım" diye savundu.

  AÜ Hukuk Fakültesi’nde Ceza Hukuku Özel Hükümler dersinin 19 Kasım tarihinde yapılan ara sınavındaki bir soruda Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, hayali iki kişilik üzerinden cinsel içerikli suçlara ilişkin bir soru yöneltti. Yrd. Doç. Dr. Kanbur sorusunda, bir kozmetik mağazasında çalışan eşcinsel eğilimleri olan ’Azgine’ ile aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki ’Safsalake’yi evine götürerek lezbiyen ilişkiye girdiği ve ardından da yapay erkeklik organı ile Safsalake ile anüs yoluyla birleştiğine ilişkin 40 puan değerindeki sorusunda, ikili arasındaki olanları ayrıntılı anlattı.

  LEZBİYEN İLİŞKİYİ ANLATAN SORU

  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur, Hukuk Fakültesi öğrencilerine soruyu yazılı olarak şöyle sordu:

  "Bir kozmetik mağazasında çalışan ve eşcinsel eğilimleri olan Azgine, aynı mağazadaki çalışma arkadaşı 17 yaşındaki Safsalake’yi çok beğenmektedir. Bir haftasonu Safsalake’yi akşam yemeğine davet eden Azgine, onunla yemek sırasında alkol alır ve eşcinsellik içerikli fıkralar anlatır ve sıradan ilişkilerden hoşlanmadığını, erkeklerin kadınları anlamadığını, değişik fanteziler yaşamak gerektiğini ve kadın kadına eşcinsel bir ilişkinin çok keyifli olduğunu söyleyerek, onunla birlikte olmak istediğini söyler. Bu teklife çok şaşıran Safsalake, aslında bu durumu çok merak ettiğini ve bir kereden bir şey olmayacağını belirterek teklifi kabul eder. Gece boyunca Azgine, Safsalake’nin vücudunun mahrem yerleri dahil tüm bölgelerine dokunur, okşar ve öper. Kendisine de aynı şeylerin yapılmasını ister ve Safsalake de Azgine’ye aynı fiilleri yapar.

  Gecenin sonuna doğru daha da ileriye gitmek isteyen Azgine, cinsel fantezi ürünleri satan bir mağazadan aldığı yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşmek istediğini söyler. Safsalake bakire olduğunu belirterek bu teklifi reddeder. Bunun üzerine Azgine, anüs yoluyla birleşmeyi teklif eder. Bunun ilginç bir tecrübe olacağını düşünen Safsalake teklifi kabul eder ve Azgine yapay erkeklik organının kemerini beline dolar ve yapay erkeklik organını kullanarak Safsalake ile birleşir. Ertesi gün kızının Azgine ile yaşadıklarını öğrenen anne Eyvahe ile baba Garibane, birlikte savcılığa giderek olayı anlatırlar ve Azgine’den şikayetçi olurlar. Olaydaki bilgiler ışığında ilgili suç/suçlara ilişkin tüm tartışmaları da dikkate alarak olayı değerlendiriniz."

  İNCELEME SORUŞTURMAYA DÖNÜŞTÜ

  Porno içerikli kelime ve hikaye kullandığı için şikayet edilen Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur hakkında önce inceleme başlatıldığı, ardından inceleme soruşturmaya dönüştürüldü. Soruşturma sonunda öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Kanbur hakkında uyarı, kınama, maaştan kesme, üniversiten çıkarma veya kamu görevinden çıkarma cezaları verilebileceği belirtildi.

  SORUŞTURMA NEDENİ ANLATIM BİÇİMİ

  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nihat Kanbur’un bu sorusu üzerine öğrenci ve öğrenci velilerinden şikayetler aldıklarını belirten Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, bu şikayetler üzerine önce bir inceleme başlatıldığını ve sonucunda da soruşturmaya dönüştürüldüğünü söyledi.

  Hukuk sınavlarında kurgusal olay soruları olduğunu belirten Prof.Dr. Kılıç, soruşturma açılmasına bu soruda kullanılan isimler, olayın anlatım biçimi ve kullanılan ifadelerin neden olduğunu kaydetti.

  BUNLARIN ÖĞRETİLMESİ GEREKİR

  Ceza Hukuku alanında üniversitenin Hukuk Fakültesi’ndeki tek öğretim üyesi olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Mehmet Nihat Kanbur, soruda çok ciddi suç karmaşaları olduğunu belirterek kendisini şöyle savundu:

  "Türkiye’de işlenen suçların yüzde 50’si cinsel suçlar olduğu için dolayısıyla Hukuk Fakültesi öğrencileri savcı, hakim, avukat olacak. Bunların nasıl çözümlemelere tabi olacaklarını öğrenmeleri lazım. Bu tarz mizansenler olur, birçoğu Yargıtay kararlarına dayatılır. Olay biraz da esprilere dökülür. Aynı isimli öğrenci varsa rahatsız olmasın diye gerçek isimler seçilmez. Önüne böyle bir olay gelen savcı adayı bunları bilmez ise nasıl ceza hukuku oluşacak? Bu konunun soruşturmaya neden olması üzüntü verici bir durum."

  AVUKAT BİLGİN: HUKUKTA AYIP OLMAZ

  Antalya Barosu avukatlarından Mustafa Murat Bilgin, çağdaş toplumlarda hukuk fakültelerinin bireylerin birbirleriyle, kurumlarla, devletle aralarındaki ihtilafları, sorunları çözümleyen uygulayıcılar hakim, savcı, avukatları yetiştiren eğitim kurumları olduğunu söyledi.

  Günümüzde özellikle ağır ceza mahkemelerindeki davalarda birçok suçun özellikle bu sınavda sorulan cinsel istismar içerikli sorular gibi olduğunu belirten Avukat Bilgin, "Nasıl ’Tıpta ayıp yoktur’ deniyorsa, hukuk fakültelerinde de aynısı geçerli olmalı. Çünkü hukuk fakültelerinin gerektiği ölçüde gereken ayrıntılara girmek suretiyle bu bilgileri öğrencilerine vermek zorunda olduğunu düşünüyorum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Öğrencilik yıllarımızda çok daha abartılı sorularla karşılaştık. Bu sınav girenler hukuk fakültesi öğrencisi. İleride hakim, savcı, avukat olacaksa tabii ki bunları bilecek" diye konuştu.

  ÜNİVERSİTEDE OLAY YARATAN SORU

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 75 Yorum }
  • şehriban oruç 22.12.2012 21:39:44
   kesinlikle çok trajik bir durum sanırım insanlar daha doğrusu geleceğin avukat savcı hakimleri ileride ali ve mehmet top oynarken ali mehmetin ayağına çelme taktı yere düşürdü ve mehmetin ayağı kırıldı tarzında davalarla karşılaşacaklarını düşünüyorlar öyle bi dünya yok fazlasıyla ütopik gülünç
  • SELVİ TOPRAK FIRAT 22.12.2012 21:35:35
   Hukuk fakültesi öğrencileri olarak geçen perşembe adalet sarayında ağır ceza mahkemesinde cinsel istismar davasına girdik burda yazılardan çok daha ayrıntılı bir biçimde anlatıldı davada. Böyle olaylar oluyorsa öğrencilere öğretilmesi gayet doğaldır.
  • murat kocaman 22.12.2012 21:34:12
   hoca hiç birşey anlatmadan 2 lezbiyen varmış biri diğerini ilişkiye teşvik etmiş diğerininde içinde biraz varmış ama 18 yaşından küçükmüş hadi değerlendirin mi deseydi bence hukuk zaten yeterince kasvetli öğrencisi olduğum için biliyorum bence hoca biraz kurgu katmış soruyu ilgi çekici hale getirmiş
  • murat kocaman 22.12.2012 21:20:23
   Hocayı eleştirenler şikayet edenler gitsinler birgün adliyeye davaları izlesinler görsünler neler neler var herkese açık adliye gidin görün.Bu kadar emek verip biryerlere gelen bir insana ceza vermek bu kadar olmamalı
  • murat kocaman 22.12.2012 21:15:25
   Ben hocayı şikayet eden öğrencinin nasıl ve neden hukuk okuduğunu gerçekten anlayamadım... Hoca hukukun pratikte ne olduğunun tanımını yapmış bence soruda.Biraz ekstremlik olacakki olayda yarın bigün biyerlere gelince apışıp kalmayalım olmayan şeyler değilki bunlar
  • Mehpare TANIN 22.12.2012 20:21:40
   Sayın Hocamız, bu durumu kesinlikle haketmemiştir. Kendisinin, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencileri olarak yanında olduğumuzu bilmesini isteriz.
   
  HaberlerLatin Amerikagünah benimdüetgarsoncenazediyarbakırpkk