ŞANLIURFA HABERLERİ

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Başladı

IHA
10.04.2015 - 11:27 |Son Güncelleme :

ŞANLIURFA MÜFTÜLÜĞÜ, KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ‘HZ. PEYGAMBER VE BİRLİKTE YAŞAMA AHLAKI’ TEMASIYLA HAZIRLIKLARA BAŞLADI.

IHA

Şanlıurfa Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı’ temasıyla hazırlıklara başladı.
Diyanet İşleri Başkanlığının 1989 yılından beri kutladığı Kutlu Doğum Haftası bu yıl Şanlıurfa’da dolu dolu kutlanacak. Şanlıurfa Müftülüğü binasında basın toplantısı düzenleyen İl Müftüsü İhsan Açık, yapılacak programlara yönelik açıklama yaptı. Açık,”Başkanlığımız Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, bu konuda toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu çerçevede, artık ülkemizde önemli bir dini, sosyal ve kültürel gelenek haline gelmiş olan ve kamuoyu tarafından büyük ilgi gösterilen Kutlu Doğum Haftasının 2015 yılı teması “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirlenmiştir. Söz konusu tema Hz. Peygamber’in ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilen etkinliklerde ele alınacaktır”dedi.
Hafta boyunca yapılacak etkinliklerin amacı hakkında bilgi veren Açık, şunları kaydetti:
”Peygamberimizi daha iyi tanımak, anlatmak, onun sevgisini canlı tutmak, peygamberimizin örnek yaşayışını özellikle birlikte yaşamaya verdiği değer ve önemi bütün boyutlarıyla gündeme taşımak, birlikte yaşama konusunda fert ve toplum hayatında daha fazla duyarlılık ve bilinç oluşmasına katkı sağlamak, günümüzde bir arada yaşamaya aykırı söz ve eylemler ile bunların fert ve toplum hayatında açtığı yaralara ve olumsuzluklara dikkat çekmek istiyoruz. Amacımız, vatandaşlar arasında birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının yaygınlaşmasını sağlamaya yönelik olarak, dini duyarlılık ve birlikteliğimizi canlı tutacak çalışmalar yapmak; vaaz, hutbe, TV ve radyo programları, panel ve konferanslar aracılığıyla tema çerçevesinde topluma sahih dini bilgi sunmaya yönelik çalışmalar yapmaktır."
Bu hedefler doğrultusunda yapılacak çalışmaları sıralayan Açık, şöyle konuştu:
”Kültür veTurizm il Müdürlüğü ile birlikte “Kutsal Emanetler Fotoğraf, Hüsn-ü Hat ve Ebru Sergisi” Piazza Avm’de açılacak. Valilik, Belediye ve resmi kurumlar ziyaret edilecek. Kadınlara yönelik konferans, vaaz ve irşat programları, hatim ve mevlid programları düzenlenecek. Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı bakım Sosyal Rehabilitasyon Merkezinde Siyer-i Nebi yarışması ve kutlu doğum programı tertip edilecek. “İmam Hatipliler Buluşuyor "Programında Gurup Genç tarafından konser verilecek. Kur’an kursları arasında bilgi yarışmaları. 40 hadis ezberleme yarışması şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile birlikte “Hz. Peygamber ve birlikte yaşama ahlakı” konulu 9. Sempozyum düzenlenecek. Kutlu Doğum Bahçesi ve kermes düzenlenecek. Köylerde ye mahalleler de dahil olmak üzere şehrimizin her yerinde Kutlu doğum aşı ve tirit ziyafetleri düzenlenecek. Radyo ve TV programları yapılacak. Haiilurrahman Gölü Platosunda Bölge İl Müftülerinin katılımıyla Kutlu Doğum Finali yapılacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2015 tarihinde saat 11 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Başladı haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Kasım 2019, Salı
 • İmsak
  05:30
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:25
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı