Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Arkasında neresi var?

28 Kasım 2012
  Arkasında neresi var?

  Leonardo Da Vinci’nin ölümsüz eseri Mona Lisa portresinin zeminindeki manzaranın yerinin tespit edildiği iddia edildi.

  İki İtalyan araştırmacı, manzaranın Toskana yakınlarındaki Senatello ve Marecchia nehirlerinin kesiştiği bölge olduğunu ileri sürdü.

  Urbino Üniversitesi jeomorfologlarından Olivia Nesci ile sanat fotoğrafçısı Rosetta Borchia bir başka Rönesans ustası Piero della Francesca’nın resimlerindeki manzaraları incelemek için bölge gittiklerinde, Mona Lisa’nın manzarası ile benzerliği keşfettiklerini anlattılar.

  İki araştırmacı, Mona Lisa’nın arkasındaki manzaranın tek bir bölgeye ait olmadığını, bölgedeki altı farklı açıdan görünümün bir bütünü olduğunu da dile getirdiler. Ancak bu keşif, Mona Lisa’nın manzarasındaki tartışmaları dindirmedi.

  Sanat tarihçilerinin bir bölümü manzaranın “Leonardo’nun hayalgücünün bir ürünü” olduğunu iddia ederken, diğerleri İtalya’nın dağlık kuzeyinde bir bölge olabileceğini ileri sürüyorlardı.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/11/2012 - 11:12
  Çok yaklaştıkları kesin,Bence ressam hayran olduğu bir ülke veya bölgeyi çizmiş. Aslında ülke hayranlığı da araştırılabilinirdi.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/11/2012 - 2:07
  bir tablonun önünde durmuş gibi.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  27/11/2012 - 17:03
  alakası yok bence, orayı bulabilmenin garantisi yok, seller,toprak kayması,deprem v.s. muhtemelen değişime uğramıştır, kaldı ki hayal gücünden resmedilmiş bir manzarada olabilir, ama bulunsa çok gizemli olacağı kesin..
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding