Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
10 Ekim 2015 Cumartesi 21:06


 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Kültür Sanat > Tüm Kültür Sanat Haberleri

Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
28 Temmuz 2010
Vahşi doğanın en görkemli görüntüsü
Yaz mevsimi ile gelen sıcaklar özellikle güney kesimlerde kendini iyiden iyiye hissettirirken, doğanın nadide eserlerinden biri olan Kapuzbaşı Şelalesi Yaylalı İlçesi’nde serin serin çağlamaya devam ediyor. Çağlayan sularının sesi ve sütbeyaz rengi ile vahşi doğanın en görkemli görüntüsünü ve karşı koyulmaz gücünü ortaya koymakta. Kayseri valisi Mevlüt Bilici Kapuzbaşı Şelale’sinde incelemelerde bulundu.

MUHTEŞEM GÜZELLİĞİYLE KAPUZBAŞI ŞELALESİ

 

KAPUZLU ŞELALESİ'NİN GÖRÜNTÜLERİ - WEB TV

 

Yaz kış, mevsim ayırt etmeden akan Kapuzbaşı Şelalesi Kayseri ili sınırlarında. 70 m2’lik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 m. yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülüyor.

 

Kapuzbaşı Şelalesi’nin aktığı yerin rakımı ise 700 m. Görkemli Aladağ’ın zirvesindeki kar ve buzulların erimesiyle oluşan şelalenin suyu bulunduğu vadiyi oldukça serin tutuyor. Suları 0 dereceye yakın sıcaklıkta olan şelale Zamantı Irmağı’na dökülüyor. Su üzerinde yapılan adrenalini en yüksek sporlardan biri olan rafting sevenler tarafından da bu nehir oldukça tercih ediliyor.

 

Ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmesi gereken çok görkemli bir şelaledir.

 

 

 

 

Kapuzbaşı Şelalesine Nasıl gidilir?

 

Yahyalı, Kayseri merkeze 85 km uzaklıkta. Yahyalı güzergâhı İncesu Yeşilhisar güzergâhından gidildiğinde 110 km. mesafede, Kayseri, Erciyes(dağı), Develi güzergâhından gidildiğinde ise 85 km. mesafededir.

 

Kayseri, Erciyes, Develi yoluyla Yahyalı'ya varıldıktan sonra şelalelere ulaşım iki ayrı yoldan sağlanıyor. Yollardan birisi Yahyalı Dikme-Çamlıca-Ulupınar ve ikincisi ise Yahyalı-Dikme- Deli Ali Uşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı güzergâhıdır.

 

İlk yol 55 km, ikincisi ise 65 km. Yahyalı'dan itibaren aşağı yukarı 1,5 saat sürmektedir. Kapuzbaşı Takım Şelalelerinin yolu tamamen asfalt olup ulaşımı oldukça kolaylaşmıştır...

 

Nerede kalınır?

 

Yahyalıda Devlet Su İşleri (DSI), Öğretmen Evi, Misafirhanelerde Kalınabilir. Ayrıca şelalenin hemen yakında yer alan Kapuzbaşı Turistik Tesisi’nde de konaklamak mümkün.

 

Kayseri’ye gidip de bazlama ve mantı yemeyi unutmayın. 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH