Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kral karşılamaya gitmedi

  Hürriyet Haber
  21.04.2016 - 00:57 | Son Güncelleme:

  KÖRFEZ İşbirliği Konseyi Zirvesi için Suudi Arabistan’a ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, havaalanında Kral Selman tarafından karşılanmadı.

  Körfez ülkelerinden gelen Arap liderleri havaalanında bizzat karşılayan Selman, Obama’yı karşılaması için krallığın üst düzey yöneticileri yerine Riyad Valisi’ni görevlendirdi.

  ARAP LİDERLERİ BİZZAT KARŞILADI
  Obama’nın Riyad’a iki günlük ziyareti, ABD’nin İran’la ilişkileri geliştirmesi ve Suudi Arabistan’ın, 11 Eylül saldırısında Riyad yönetiminin rolü olduğunu iddialarını içeren yasa tasarısının Kongre’den geçmesi halinde ekonomik tehditte bulunmasının ardından gerçekleşti. Obama’yı, havalimanında Kral Selman değil, Riyad valisi Prens Faysal Bin Bender Bin Abdulaziz ve Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr karşıladı. Kral’ın daha önce birçok lideri havalimanında karşılamaya gitmesine rağmen Obama’yı Erga Sarayı’nda karşılaması dikkat çekti. Kral, ikili görüşme öncesi “Ben ve halkım Sayın Başkan’a ülkemizi ziyaret ettiği için çok müteşekkiriz” dedi. Obama bugün Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn liderlerinin katılacağı zirveye katılacak.

  Daha sonra İngiltere’ye gidecek olan Obama, burada Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İngiltere Başbakanı Cameron ve İtalya Başbakanı Renzi’nin de katılacağı beşli görüşme yapacak.

  Kral Selman Obama ile bir araya geldiKral Selman Obama ile bir araya geldi

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı