MERSİN HABERLERİ

Köylü Patozla Harman Çekiyor

IHA
09.06.2015 - 11:04Son Güncelleme :

SİLİFKE İLÇESİNİN DAĞ KÖYLERİNDE BUĞDAY VE ARPA EKEN VATANDAŞLAR, BİÇERDÖVERİN GİREMEDİĞİ YERLERDEKİ HARMANINI TEKNOLOJİYE İNAT PATOZLA ÇEKİP BUĞDAYINI ÇIKARIYOR.

IHA

Mersin’in Silifke ilçesinin dağ köylerinde buğday ve arpa eken vatandaşlar, biçerdöverin giremediği yerlerdeki harmanını teknolojiye inat patozla çekip buğdayını çıkarıyor.
Ova köylerindeki vatandaşlar ekinlerini biçerdöverlerle hasat ederken, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar, ekinleri önce oraklarla biçiyor daha sonra atlarla harman yerine taşıyor ve traktör arkasına bağlanmış patoz diye tabir edilen makineyle buğdayla samanını bir birinden ayırıyor.
Harman sonunda çıkan buğday, arpa ve samanlar ayrı ayrı çuvallara konularak ihtiyacı kadar olanı evlerine götürüyor, geri kalanı da satılıyor.
Büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten Ahmet Keser, “Bizim bulunduğumuz bölgelere biçerdöver giremediği için ekinlerimizi orakla biçip, patozla harmanı kaldırıyoruz. Bu geleneğimiz bize atalarımızdan kaldı ve çocuklarımız da devam ettirecektir. Çünkü buraya biçerdöverlerin girmesi imkansız” diye konuştular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Köylü Patozla Harman Çekiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Haziran 2015 tarihinde saat 11 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köylü Patozla Harman Çekiyor haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:31
 • Güneş
  05:16
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:39
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı