KOCAELİ HABERLERİ İZMİT HABERLERİ

Köylerde evler yöreye özgü olacak

DHA
22.06.2017 - 10:51Son Güncelleme :
DHA

İZMİT(Kocaeli), (DHA) - KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi meclisinin aldığı kararla köylerde yeni yapılacak binaların dış cepheleri yöresel köy evlerine uyumlu hale getirilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kırsal alanlardaki yöresel mimari değerlerin korunmasına ilişkin kararı meclisinde oybirliği ile aldı. Kararla kırsal alanlarda ve çevresinde yapılacak olan yeni binaların dış cephelerinin yöresel köy evlerine uyumlu yapılması için kriterler getirildi. Artık köylerde inşa edilecek yeni binalarda bu kriterlere uyulması zorunlu tutulacak. Hızla artan kentten köye göçün geleneksel dokuya zarar vermesine izin verilmeyecek. Geleneksel köy evlerinin güzelliklerinin yeni yapılarda hayat bulması ile köylerin daha estetik, güzel ve cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kocaeli kenti, kent merkezi ile olduğu kadar kırsal alanların fazlalığı ile bölgede dikkat çekmektedir. Kırsal alanlar artık kalabalık şehir ortamından uzaklaşmak isteyen halkın kendini doğaya bıraktığı alanlar olmuştur. Bu sebeple köylerde hızla artan yapılaşmaya kriterler getirmek gerekti. Bu kriterler ile artık köylerde kimlikli yapıların önü açılacak, yapılar daha estetik hale gelecek. Bununla ilgili dış cephe kararları meclisimizde onaylandı. Yöresel köy evlerimizin bütün güzellikleri yeni yapılarda hayat bulacak" dedi.

243 KÖYDE BİN KÖY EVİ İNCELENDİ
Özak köylere yerleşimin artmaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:
"Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin uzun yıllardır köylere yaptığı yeni yollar, su, alt yapı ve kanalizasyon yatırımları, köy meydanları, modern köy fırınları, çocuk parkları, köy çeşmeleri, mezarlık düzenlemeleri, köy konakları gibi yatırımlar sayesinde köylere yerleşim artmaya başladı. Bu artıştan dolayı köylerimizin hem betonlaşmasını önlemek, hem de doğal ve kültürel mirasın korunması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi teknik ekiplerince yürütülen 1,5 yıl süren çalışma sonuçlandı. Bu çalışmada 243 köyde yaklaşık 1000 yöresel köy evinin cephe özellikleri incelenerek ortak özellikleri belirlendi. Bu düzenlemeden mevcut yapılar muaf tutulup, yeni inşaat ruhsatı alacak yapılar için belirlenen dış cephe kriterlerine uyulması zorunlu hale getirildi. Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun 'Kocaeli'de köylerimiz Avrupa köylerinden daha güzel olacak' hedefi doğrultusunda başlatılan çalışma neticelenmiş ve meclisimizde onaylanmıştır"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmit haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmit haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Köylerde evler yöreye özgü olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
  • İmsak
    06:13
  • Guneş
    08:00
  • Öğle
    13:01
  • İkindi
    15:26
  • Akşam
    17:41
  • Yatsı
    19:16

KOCAELİ NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Neşem Eczanesi

    İzmit
  • Melek Eczanesi

    İzmit
  • Aslı Eczanesi

    İzmit
  • Elif Şifa Eczanesi

    İzmit
  • Yenidoğan Eczanesi

    İzmit
Sayfa Başı