İZMİR HABERLERİ URLA HABERLERİ

Köy Enstitülerinin 78'inci yıl dönümü kutlandı

DHA
08.04.2018 - 15:34Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Urla ilçesinde 17 Nisan'da kuruluşunun 78'inci yılı olan Köy Enstitülerinin Türkiye’nin aydınlığına açılan kapı olduğu vurgulandı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Urla Şubesi, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Balıklıova Muhtarlığı ve Urla Belediyesi’nin işbirliği ile düzenlenen Köy Enstitüleri’nin 78'inci kuruluş yıl dönümü kutlaması, Balıklıova Rekreasyon Alanı’ndaki amfi tiyatroda gerçekleşti. ADD Urla Şube Başkanı Veli Çıtak, 17 Nisan 1940’ta kurulan köy enstitülerinin 1924 yılından bugüne getirilen eğitim birliğinin ön önemli kurumlarından olduğunu belirterek, "Köy Entstitüleri o gün de eğitimin güneşiydi. Bugün de yolumuzu aydınlatıyor" dedi. Urla Belediye Başkanı CHP'li Sibel Uyar, Cumhuriyetin ilk yıllarında nüfusun yüzde 80'inin

köylerde yaşadığı ve ülkenin sadece yüzde 4’ünün okuma yazma bildiğini hatırlatarak, Kurtuluş Savaşı sonrası harap olmuş, yoksul fakat gelişmeye açık genç Türkiye Cumhuriyeti’nde Köy Enstitüsü modeli ile destan yazdığını anlattı. Uyar, "Bu model köy çocuklarını eğitip, kulluktan yurttaşlık bilincine erişmelerine neden olmuştur. Köylerimizin toplumsal, ekonomik ve sosyal alanda canlanmasına, kalkınmasına, köylünün yönetime ortak olmasına neden olmuştur. Köy Enstitüleri, Adanolu’nun aydınlanmasının temelidir" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Urla haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Urla haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Köy Enstitülerinin 78'inci yıl dönümü kutlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı