KONYA HABERLERİ

Konuk: Toprakların bereket ve cömertliğini zenginliğe dönüştürme kabiliyeti Türk çiftçisinde var

DHA
13.05.2018 - 13:44Son Güncelleme :
DHA

KONYA,(DHA)- ​ AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, '14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü' nedeniyle yayınladığı mesajda, ''Bu toprakların bereket ve cömertliğini zenginliğe dönüştürme kabiliyeti Türk çiftçisinde var.''dedi.  
Recep Konuk, mayıs ayının, tarlada işlerin ertelenemeyeceği günlere denk geldiğini belirterek, çiftçiyer günün diğer özel günler gibi Taksim ve Kızılay'da kutlanmayacağını, adlarına kutlama yapılan çiftçilerin de kutlama mekânlarının içinde yer alamayacağını vurguladı.  Konuk, “Biz şunu biliyoruz, üretimde harcayacağımız enerjimizi başka alanlarda harcarsak hem ülke hem biz kaybederiz. Bizim bugünden tek beklentimiz, hatırlanmak ve daha çok üretebilmemiz için atılması gereken adımların atılmasına zemin oluşturmaktır”dedi.  
Konuk, ''Bizim arazide, tarlada, merada gösterdiğimiz gayretin ve ürettiklerimizin millet olarak zenginliğimize zenginlik katabilmesi için bugünün girift ilişkilerle örülmüş ekonomik düzeninde tek başına yeterli olmadığını da biliyoruz. Ürün ve tarımsal üretim konusunda sergilediği başarı tarihimiz özellikle de yakın ekonomi tarihimizle ispatlı olan Türk çiftçisi olarak bugün vesilesiyle beklentimiz, bizim gayretimiz ve üretme çabamıza desteğin yarınlarda da devam etmesidir. ''dedi.
Türk çiftçisinin umudu olduğunu ifade eden Konuk, ''Türk çiftçisinin umudu vardır. Çünkü bizim Çiftçiler Günü iddiamızı paylaşan, Türkiye’nin tarımsal üretim potansiyeline yürekten inanan bir irade iş başındadır. Bizim petrolümüz yok, bizim uçsuz bucaksız altın madenlerimiz de yok ama belki bunlardan çok daha önemli, çok daha değerli bereketli topraklarımız var. Tarımı bu ülkenin en büyük zenginliği ve geleceğin garantisi olarak görüyoruz. Ülkemizi dünyanın gıda üssü yapmak için tüm imkânlarımızı seferber ettik.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyon ve hedef, Türk çiftçisinin de hedefidir ve o hedeflere ulaşılacağının teminatı da o iradenin iş başında olmasıdır. ''diye konuştu.   
Türk çiftçisinin başarısının en güzel örneğinin Pankobirlik olduğu ifade eden Konuk, ''Türk çiftçisinin kabiliyet ve başarısının beylik laflardan ibaret olmadığının, verilecek küçücük destekle büyük başarıların elde edilebileceğinin ispatı Pancar Kooperatiflerinin son dönemde tarım ve tarımsal sanayide gerçekleştirdikleridir. Özelde pancar, genelde Türk çiftçisi, omzundaki yük hafifletildiğinde, toprakla ve pazarlarla arasına örülen duvarlar kalktığında neleri başarabileceğini kendi inşa ettiği sanayi tesisleriyle ispatladı. ''dedi.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Konuk: Toprakların bereket ve cömertliğini zenginliğe dönüştürme kabiliyeti Türk çiftçisinde var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı