GAZİANTEP HABERLERİ

Koçer: 2017'ye umutla bakacağız

DHA
31.03.2017 - 13:16Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - TBMM Meclis Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Türkiye'nin yaşanılan bütün olumsuzluklara büyümeye devam ettiğini belirtti.

Koçer, TÜİK'in açıkladığı verileri değerlendirdi. Koçer, verilere göre, Türkiye'nin 2016'nın dördüncü çeyreğinde yüzde 3.5 ve yıllık bazda toplam yüzde 2.9 büyüdüğünü söyledi.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen elde edilen büyümenin bu yıl için de umutları artırdığını anlatan Koçer, şöyle dedi:

"Darbe teşebbüsü ve terör olayları nedeniyle 2016'nın olağandışı bir yıl olması dikkate alınacak olursa Türkiye'nin nasıl bir potansiyele sahip olduğu çok açık görülecektir. Büyüme beklentisinin 1.9 olduğu bir dilimde gerçekleşmenin 3.5 olmasını çok önemli buluyorum. Avrupa ülkelerinin büyüme ortalaması yüzde 1.2 iken Türkiye'nin yakaladığı bu büyüme büyük bir başarıdır. 3'üncü çeyrekte üst üste yaşadığımız olumsuzluklara rağmen gerçekleşen büyüme rakamları 2016 yılını çok güzel bir biçimde kapattığımız kadar 2017'ye de umutla bakmamız anlamına da geliyor."

İhracat rakamları ile 2017 yılına güzel bir başlangıç yapıldığını anımsatan Koçer, "Bunun yanı sıra sanayi sektörü büyümesinin yüzde 4.5 ve yatırımların yüzde 2 büyümesi 2017 yılında yeni bir büyüme serisi yakalanabileceğine işaret ediyor. Yakın zamanda başlatılan istihdam seferberliği, teşvikler, kredi erişiminin kolaylaşması, vergisel indirimler ve Merkez Bankasının sıkı duruşu gibi faktörler bu olasılığı güçlendirmektedir. Gelişen ülke piyasaları arasında Türkiye güçlü duruşunu sürdürüyor. Açıklanan tüm bu veriler Türkiye'nin yakaladığı büyüme ivmesini kalıcı kılmayı başarabileceğine işaret ediyor. Biz bunu başaracak güce ve azme sahibiz. Kendimize güvendiğimiz, ülkemize güvendiğimiz sürece daha çok başarı hikayeleri yazacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Koçer: 2017'ye umutla bakacağız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 13 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koçer: 2017'ye umutla bakacağız haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı