KOCAELİ HABERLERİ

Kocaeli'deki dolandırıcılık davasında karar

AA / Metin Girgin
29.02.2016 - 17:39Son Güncelleme :

- Kendisini avukat olarak tanıtıp, bir kişiyi dolandırdığı iddiasıyla yargılanan sanığa 2 yıl 6 ay hapis ve 30 bin lira para cezası verildi- Sanığın aynı suçtan yargılanan eşi de 2 yıl 1 ay hapis ve 30 bin lira para cezasına çarptırıldı

Kocaelideki dolandırıcılık davasında karar
AA / Metin Girgin

KOCAELİ (AA) - Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde kendisini avukat olarak tanıtıp, Necmettin Mutlu'yu dolandırdığı iddiasıyla yargılanan sanık 2 yıl 6 ay, aynı suçtan yargılanan eşi ise 2 yıl 1 ay ve 30'ar bin lira para cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık İsmet Başaran ile müştekilerin avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan müşteki Mutlu'nun avukatı Hüseyin Bacacı, sanıkların kendilerini avukat süsü verip, unvan gaspı yaparak müvekkilini dolandırdıklarını öne sürerek, "Sanıkların, sabit olan suçtan dolayı cezalandırılmalarını, suçlarının hem unvan gaspı hem de dolandırıcılık suçunu oluşturması nedeniyle ayrıca dolandırıcılık suçundan haklarında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Başaran'ın avukatı Nurcan Özden ise müvekkilinin unvan gaspı suçu işlediği iddia edilmesine karşın hiç kimseye avukat olduğuna dair bir kartvizit vermediğini, herhangi bir avukatlık işlemi yapmadığını ve kendi üzerine vekaletname çıkarmadığının anlaşıldığını belirterek, suçun yasal unsurlarının oluşmadığını iddia etti.

Özden, müvekkilinin özel işaretli kıyafetleri usulsüz kullandığına dair yeterli delil olmadığını söyleyerek, bu suçtan dolayı beraatını talep etti.

Mahkeme, sanık İsmet Başaran'a "dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay, "özel işaret ve kıyafetleri usülsüz kullanma" suçundan da 5 ay olmak üzere 2 yıl 6 ay hapis ve 30 bin lira para cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, sanığın eşi Zeliha Başaran'a ise "dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 30 bin lira para cezası verdi.

Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde 2 yıl önce Necmettin Mutlu'yu kendisini avukat olarak tanıtıp, para alarak dolandırdığı iddiasıyla yargılanan sanık İsmet Başaran ve Zeliha Başaran, "Kamu Görevini Usülsüz Üstlenmek" ve "Dolandırıcılık" suçlarından tutuksuz olarak yargılanıyordu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Kocaeli'deki dolandırıcılık davasında karar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kocaeli'deki dolandırıcılık davasında karar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı