KMÜ'de madde kullanımı semineri - Karaman Haberleri
Karaman Haberleri

KARAMAN HABERLERİ

  KMÜ'de madde kullanımı semineri

  DHA
  21 Nisan 2017 - 13:44Son Güncelleme : 21 Nisan 2017 - 13:44

  KMÜ'de madde kullanımı semineri

  Muammer ŞEN/KARAMAN,(DHA)- KARAMANOĞLU Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sosyoloji Öğrenci Topluluğu ile Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaklaşa ‘Madde Bağımlılığı’ semineri düzenlendi.
  Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği seminere Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Öğretmenlerinden Ramazan Çakıcı, Halk Sağlığı Müdürlüğünden Sosyal Çalışmacı Emre Gezgin ve Karaman Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürü Levent Ünlü konuşmacı olarak katıldı.
  Seminerde ilk olarak söz alan Ramazan Çakıcı madde bağımlılığını anlatan video gösterimiyle sunumuna başladı. Çakıcı, “Bağımlılık ‘bir kereden bir şey olmaz’ ile başlayıp ‘bıraktım, bir daha başlamam’ şeklinde devam eden bir döngüdür. Bağımlılık bir gençlik sorunudur. 12 ila 17 yaş arası gençlerde kullanılma oranı yüzde 67’lere ulaşmış durumdadır. Bağımlılık yapıcı maddeler ergen beynini yetişkin beynine göre daha fazla etkiler ve daha fazla tahribata yol açar.” dedi.

  Madde kullanımındaki risk faktörleri hakkında bilgi veren Çakıcı, “Madde kullanımına başlamada yaygın olarak gözlenen beş risk faktörü vardır. Bunlar; bireysel, akran, aile, okul ve çevresel etkenlerdir. Madde kullanımı ilk olarak bir arkadaş tarafından teklif edilir. Kullanmak istemeyen genç, akranları tarafından aşağılayıcı ithamlarla karşı karşıya kalır. Başlama,  temin etme, devam ettirme hususlarında akran faktörü önemli bir işlev görmektedir.''dedi. 

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KaramanBugün21 ºCAçık
  • Perş21 ºC
  • Cuma23 ºC
  • Cmts24 ºC
  • Pazr21 ºC
  • Pzts20 ºC
  • Salı20 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı