ANKARA HABERLERİ

Kızılcahamam’a sağlık turizmi enstitüsü teklifi

Hürriyet Haber
23.01.2010 - 00:00Son Güncelleme :

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Kızılcahamam’a “Termal Sular ve Sağlık Turizmi Enstitüsü” kurulması için kanun teklifi verdi.

Hürriyet Haber

Ateş’in teklifi, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa bir madde eklenmesini öngörüyor.
Teklifin gerekçesinde, dünya turizm sektöründe 60 milyar dolarlık pazara sahip olan sağlık turizminin, her geçen yıl büyüdüğü, potansiyelin bu yıl 100 milyar dolara çıkmasının beklendiği belirtildi.
Türkiye’nin, sağlık turizmi açısından umut veren ülkeler arasında sayıldığı, önemli jeotermal kuşak üzerinde bulunduğu, büyük bir termal kaynak çeşitliliğine sahip olduğu kaydedildi.
En zengin bölge
Gerekçede, Türkiye’nin sahip olduğu bu büyük potansiyel ve çeşitliliğe rağmen, bu alanda yılda yaklaşık 150 bin turisti ağırladığı, sağlık turizminde önemli ülkelerden Almanya’daki 250-300 arasındaki kaplıca merkezine, her yıl ortalama 6-7 milyon kişinin geldiği anlatıldı.
Kızılcahamam’ın termal kaynaklar açısından Türkiye’nin en zengin bölgelerinden biri olduğuna işaret edilen gerekçede, “Bu kaplıcalar pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Çam ormanlarıyla kaplı ilçe, zengin bitki örtüsüne sahiptir. Kızılcahamam’a açılacak olan Termal Sular ve Sağlık Turizmi Enstitüsü, ilçeye sosyal ve ekonomik anlamda büyük bir canlılık kazandıracaktır” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kızılcahamam’a sağlık turizmi enstitüsü teklifi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı