GeriKitap Sanat İdil Biret Soçi’de konser verecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdil Biret Soçi’de konser verecek

İdil Biret Soçi’de konser verecek

Ünlü piyanist İdil Biret, Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen, Uluslararası Sanat Festivali’nin kapanışında sahne alacak.

Devlet sanatçısı, ünlü piyanist İdil Biret, Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlenen Uluslararası Sanat Festivali’nin kapanış konserinde müzikseverlerle buluşacak. 24 Şubat’ta düzenlenecek konserde piyanist Biret, Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Senfoni Orkestrası ile ‘Rachmaninof Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Etkinlikte yer alacak olması üzerine konuşan Biret, “1960 yılında büyük Rus piyanist Emil Gilels’in daveti üzerine Sovyetler Birliğine giden ilk Türk piyanist olmuş sonra da pek çok turne yaparak orada yüzden fazla konser vermiştim. Ülkemi tekrar Rusya’da temsil edeceğim için mutluyum” dedi. 24 Şubat Pazar günü düzenlenecek konsere bir mektupla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i de davet ettiğini ifade eden Biret, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Son olarak 2017’de daha önce bütün piyano eserlerini kaydettiğim Rachmaninof’un Ivanovka kasabasındaki, halen müze olan, çiftlik evinde bir resital vermiştim. Bu defa, 24 Şubat’ta Soçi Uluslararası Sanat Festivali’nin kapanış konserinde değerli şef Yuri Başmet yönetiminde Rusya Gençlik Orkestrası ile bir Rachmaninof konçertosu çalmak için davet alınca memnun oldum. Bu konserin Türk- Rus Kültür ve Turizm Yılında olması ve Türkiye, Rusya ve İran Devlet Başkanlarının Soçi sehrinde yaptıkları toplantıdan hemen sonraya rastlaması da çok anlamlı oldu. Bu vesileyle ülkemi tekrar Rusya’da temsil edeceğim için mutluyum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle