GeriKitap Sanat Empresyonistler Tophane’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Empresyonistler Tophane’de

Empresyonistler Tophane’de

AVRUPA’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin bir araya geldiği ‘Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm’ sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda önceki akşam açıldı.

Serginin açılışına Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, MSGSÜ Rektörü Prof. Yalçın Karayağız ve Arkas Sanat Danışmanı Niko Filidis ile iş ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Empresyonistler Tophane’de

Postempresyonist eserler koleksiyonu sadece Fransız ressamları değil, Paris’ten yayılan fikirlerin etkisiyle modernist yaklaşımı benimseyen ve bunu kendi kültürel öğeleriyle harmanlayan pek çok Avrupalı sanatçıyı da bünyesinde barındırıyor. Türkiye’de Postempresyonizm üzerine açılan en kapsamlı sergi olması bakımından büyük önemi olan serginin bir başka önemli noktası, üretken bir ortam içinde birbirleriyle devamlı etkileşim içinde olan sanatçıların kariyerleri boyunca denedikleri farklı tarzlardan örnekler barındırıyor olması. Sergide, Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote gibi önemli sanatçıların eserleri bulunuyor. Arkas Koleksiyonu’nda postempresyonizm sergisi, 6 Kasım’a kadar devam edecek. Ardından Ocak ayında İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde olacak. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle