GeriKitap Sanat Başka Sinema'dan Ayvalık'ta film festivali sürprizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Başka Sinema'dan Ayvalık'ta film festivali sürprizi

Başka Sinema'dan Ayvalık'ta film festivali sürprizi

2013 yılından beri ulusal ve uluslararası bağımsız filmlere destek veren Başka Sinema, 5-10 Ekim tarihleri arasında Ayvalık Film Festivali'ni düzenliyor.

Beş yıl önce ulusal ve uluslararası bağımsız filmlerin izleyiciyle buluşabilmesi için mekân ve imkân yaratma amacıyla yola çıkan Başka Sinema, Ayvalık’ta uluslararası bir film festivali düzenliyor.

5-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival Türkiye ve dünya sinemasından 40’a yakın film gösterecek. Film gösterimleri dışında Ayvalık’ta dört farklı mekân festival boyunca yapılacak söyleşilere, panellere, atölyelere ve konserlere ev sahipliği yapacak.

Bu mekanlar; festival için sinema olarak düzenlenen,  panel ve söyleşilerin de düzenleneceği Ma’adra Binası, Ayvalık’ın tek sinema salonu olan Vural Sineması, Ayvalıklı sanatseverlere pek çok etkinlikte ev sahipliği yapan Sanat Fabrikası ve Belediye Amfitiyatrosu. Festival süresince ayrıca her akşam Ayvalık ve Cunda’nın çeşitli mekânlarında açık hava film gösterimleri yapılacak.

Başka Sinemadan Ayvalıkta film festivali sürprizi

Uluslararası festivallerde ödüller kazanmış, bağımsız sinemanın tanınmış yönetmenlerinin imzasını taşıyan filmlerin yanı sıra, festival programında sinema klasikleri ve Türkiye’den son dönem ön plana çıkan yapımlar da yer alacak.

Danışmanlığını Fatih Özgüven’in üstlendiği festivalin açılış gününde ‘Kariyo & Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü verilecek.

4 Eylül Salı günü gerçekleştirilen basın toplantısında festival direktörü Azize Tan: “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin, gösterdiği önemli filmler, yerli ve yabancı konukları ve eğitim programlarıyla uzun vadede bölgede sinema adına bir okul işlevi görmesini umuyoruz. Yaz sinema kampı gibi yıl boyu devam edecek etkinliklerle bir festival yaratmak, Kariyo & Ababay Vakfı’nın vereceği Yılın Yönetmeni Ödülü’yle sinema sektörüne destek olmak ve Ayvalık’ı bir merkez haline getirmek başlıca hedeflerimiz.” ifadelerini kullandı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle