KONYA HABERLERİ

Kısa filmle gelen yardımlar Suriyelilerin yüzünü güldürdü

AA / Ayşe Şensoy,Muhammed Boztepe
29.02.2016 - 12:45Son Güncelleme :

- Ahmet Hüdai Ortaokulu öğretmeni Bahadır Yalçınkaya'nın çektiği, Türkiye'ye sığınan Suriyeli bir ailenin dramının anlatıldığı kısa film, yardımseverlerin dikkatini çekti- Yalçınkaya'nın sosyal medya üzerinden paylaştığı filmi izleyenler, ilçede yaşayan Suriyeli ailelere yardım etmek için seferber oldu- Bahadır Yalçınkaya:"Filmi çekerken böyle bir şey olabileceğini tahmin etmemiştim. Film sosyal medyada paylaşılınca, öğretmen ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, okul aile birliğimizin de katkılarıyla toplanan yardımlar, 10 aileye ulaştırıldı"

AA / Ayşe Şensoy,Muhammed Boztepe

KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY / MUHAMMED BOZTEPE - Konya'nın Sarayönü ilçesine bağlı Ladik Mahallesi'ndeki Ahmet Hüdai Ortaokulunun öğretmenlerinden Bahadır Yalçınkaya'nın çektiği kısa filmi izleyenler, ilçelerinde bulunan Suriyeli ailelere yardım yarışına girdi.

Ahmet Hüdai Ortaokulunda 1,5 yıldır görev yapan Yalçınkaya, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak mahallerine yerleşen Suriyeli ailelerin durumuna dikkati çekmek istedi. Bu kapsamda kendi imkanlarıyla, okuldaki Suriyeli Muhammed ve ailesinin de rol aldığı kısa film çekti. Bahadır öğretmenin, Suriyeli bir ailenin sığındığı ülkede verdiği yaşam mücadelesini anlatan filmi, okul faaliyetlerine yer verilen sosyal medya hesabından paylaşması, hayırseverlerin ilgisini çekti.

Filmi izleyen yardımseverler ile öğretmen, öğrenci ve okul aile birliği üyelerinin yaptığı kıyafet ve gıda yardımları, ilçede bulunan 10 Suriyeli aileye verildi. Ailelerin, yapılan yardımlar karşısındaki mutluluğu, Bahadır öğretmeni ve öğrencilerini duygulandırdı. Yaptığı çalışmanın beklediğinden daha fazla ilgi gördüğünü ifade eden Yalçınkaya, elinden geldiğince bu tür çalışmalar yaparak, yardımları devam ettirmek istediğini söyledi.

- "Böyle olabileceğini tahmin etmemiştim"

Bahadır Yalçınkaya AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli ailelerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla, kendi imkanlarıyla kısa film çektiğini söyledi.

Filmde öğrencilerinin yanı sıra okulda eğitim gören Suriyeli Muhammed Al Jasem ve ailesinin de yer aldığını belirten Yalçınkaya, bu filmle ilk önce bir yarışmaya katıldıklarını ifade etti. Yarışma sayesinde izlenme imkanı bulan filmi, daha da yayılması için sosyal medyada paylaştığını anlatan Yalçınkaya, şöyle devam etti:

"Filmi izleyenlerde farkındalık oluştu ve yardım kampanyası başladı. Filmi çekerken böyle olabileceğini tahmin etmemiştim. Film sosyal medyada paylaşılınca, öğretmen ve öğrencilerimiz başta olmak üzere okul aile birliğimizin de katkılarıyla toplanan yardımlar, 10 aileye ulaştırıldı. Öğrencilerimizin kendi harçlıkları, öğretmenlerimizin maaşlarından sunduğu katkıyla hazırladığımız yardım paketlerini ailelere dağıttık. Emeği geçen okul aile birliği yönetimindeki Bünyamin Kalender ve Süleyman Özkan'a çok teşekkür ediyorum."

Yalçınkaya, bu çalışmanın öğrenciler için de çok faydalı olduğunu belirterek, "Öğrencilerimiz, çevrelerindeki ve ülkemizdeki böyle bir soruna karşı duyarsız kalmadılar. Yardımda bulunmak için emek verdiler. Bu da hem biz hem de Türkiye'deki Suriyeliler için bir başlangıç oldu. Bu çalışmayla onları unutmadığımızı göstermiş olduk. Yani projeyi okulda başlayıp, mahalle geneline yayılan bir çalışmayla bitirmiş olduk" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Kısa filmle gelen yardımlar Suriyelilerin yüzünü güldürdü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 12 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kısa filmle gelen yardımlar Suriyelilerin yüzünü güldürdü haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı