İZMİR HABERLERİ

Kırsal kalkınmaya dikkat çekti

DHA
15.10.2017 - 15:28Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Veteriner Hekimleri Odası, 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nde kırsal kalkınmanın önemine vurgu yaptı

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Özdemir, Dünya Gıda Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada insanlar, barınamadıkları ve beslenemedikleri topraklarından, karınlarını doyurabilmek ve sağlıklı yaşayabilmek umudu ile göç ettiklerine imkanların iyi olduğu ülkelerdeki nüfus artışının zamanla bu ülkelerdeki kaynakların kullanımını da olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünya Gıda Günü ve sağlıklı, sürdürülebilir gıda üretimi, işte bu noktada artık çok daha önemlidir. Güvenilir ürünlerin eldeki ekonomik kaynaklarla yerinde üretim ve tüketiminin önemi her geçen gün artmaktadır. İşin temelinde ise, kırsala yatırım yapmak ve doğal kaynakların doğru kullanımını sağlamak vardır.

Böylelikle mevcut nüfus öncelikle kendi kaynaklarını verimli kullanacak, kendi ülke insanının ve üreticisinin karnını doyurarak sağlığını ve refahını sağlamış olacaktır. Bu da öngörüldüğü gibi göçlerin yaşanmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Kırsal yatırımlardan anlaşılması gereken de bölgenin doğal kaynakları ile ihtiyaçlarının belirlenmesi ve üretimin buna göre planlanarak başladığı bir süreçtir. Bu süreçte tarım ve hayvancılık politikalarının bütün olarak tüm ilgili meslek grupları ile ele alınması gerektiği unutulmamalıdır."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırsal kalkınmaya dikkat çekti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı