KIRKLARELİ HABERLERİ

Kırklareli Üniversitesi'nde, 'Hemşirelikte Profesyonellik' konferansı

DHA
06.10.2017 - 11:23Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi’nde, “Hemşirelikte Profesyonellik” konulu konferans gerçekleştirildi.

Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen ve Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü ve İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Ünsar'ın konuşmacı olduğu "Hemşirelikte Profesyonellik" konulu konferans, Merkezi Derslikler Binası, 2 nolu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Konferansı; Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Serpil Aközcan, yüksekokul akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci dinledi. Prof. Dr. Serap Ünsar konferansa profesyonelliğin tanımını yaparak başladı. Belli bir alanda yüksek oranda uzmanlık, bilgi, beceri, tutum ve davranış biçimine profesyonellik dendiğini belirten Prof. Dr. Ünsar, günümüzde hemşirelerin sağlık bakımı vermenin yanı sıra;  araştırma yapma, teori geliştirme, mesleki örgütlere ve politik aktivitelere katılma gibi profesyoneller tarafından yerine getirilen işlevleri yerine getirir duruma geldiklerini ve böylece hemşirelikte profesyonellik ve hemşirelikte profesyonel değerler kavramlarının ön plana çıktığını ifade etti.

Hemşirelikte profesyonel kimliğin üç boyutunun bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Ünsar, konuşmasına şöyle devam etti: “Profesyonel kimliğin birinci boyutu, kişisel boyuttur. Bu boyuta göre profesyonel kimliğe hemşirenin bütüncül bir parçası olarak bakılmaktadır. Yetkin ve sorumluluk alarak hemşireliği uygulayabilen bir kişi olma duygusuna sahip olma olarak tanımlamaktadır. İkincisi kişiler arası boyuttur. Bu boyuta göre profesyonel kimlik diğer hemşirelerle etkileşim ve sosyalizasyon süreci olarak kazanılan hemşirelik mesleğinin bilgi, beceri, değerler, normlar ve kültürün içselleştirilmesi ile gerçekleşebilecektir. Üçüncüsü ise sosyal ve tarihsel boyuttur. Bu boyuta göre hemşireliğe cinsiyet ayrımcılığı yoluyla ataerkil toplumlarda kadının aile içindeki ezilgen, boyun eğen konumu itibariyle daha az değer verilen bir meslek olarak, kadınlık alanının bir parçası olarak görülmekteydi. Fakat 2007 yılında mesleğe erkek hemşirelerin alınmasıyla değişen sistem toplumda bakış açısını değiştirmiştir. Profesyonel kimliği güçlü meslek üyeleri; toplumda sağlık bakım ve politika ortamlarında mesleği güçlü bir şekilde temsil ederek çalışmaları ile kendileri, meslektaşları, hastaları ve mesleklerini olumlu yönde etkileyecek değişiklikler yapabilirler.” 

Profesyonel kimliğin kişiler arası boyutta iyi gelişmesinin hemşirenin rol sorumluluklarının farında olmasıyla mümkün olacağını belirten Ünsar, hemşirelerin; bakım verici, eğitici, araştırıcı, yönetici, karar verici ve savunucu olma gibi rollerinin bulunduğuna dikkat çekti.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırklareli Üniversitesi'nde, 'Hemşirelikte Profesyonellik' konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:17
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:37
  • Yatsı
   20:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı