ANKARA HABERLERİ

Kılıçdaroğlu'dan Meclis Başkanı'na 'iç tüzük' mektubu 

DHA
08.06.2017 - 13:16Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

Nursima KESKİN / ANKARA, (DHA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğine uyumlu iç tüzük düzenlemesinin yapılacağı toplantıya katılamayacağını Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a gönderdiği mektupla bildirdi. Kılıçdaroğlu, "'Anayasa değişikliğine uyum sağlama' gerekçesiyle çıkılan yoldan, demokrasiyi ve milletvekillerini güçlendirecek Meclis'in etkin olmasını sağlayacak bir iç tüzük çıkmaz" dedi. 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Kahraman'a gönderdiği mektupta, iç tüzük toplantısına ilişkin davete katılamayacağını belirtti. Kahraman'a iç tüzük toplantısına daveti için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Mühürsüz seçimle gayri meşru biçimde yürürlüğe giren anayasa değişiklikleri TBMM'nin yetkilerini yok eden, fiilen etkisiz bir meclis oluşturmayı hedefleyen düzenlemelerdir. Bu nedenle 'Anayasa değişikliğine uyum sağlama' gerekçesiyle çıkılan  yoldan, demokrasiyi ve milletvekillerini güçlendirecek Meclisin etkin olmasını sağlayacak bir İçtüzük çıkmaz. Bilgilerinize sunmak isterim ki olağanüstü hal uygulamaları on buçuk aydan bu yana TBMM'yi devre dışı bırakmıştır. Meclis'in yetkilerine tecavüz edilerek ülke adeta Meclis olmadan yönetilmektedir. OHAL kapsamı dışında kalan, kanunla düzenlenmesi gerekli konuların dahi OHAL kararnameleri ile düzenlendiği, KHK'ların Meclis gündemine alınıp görüşülmediği, Meclis'in açıkça yok sayıldığı bu ortamda öncelikli sorun İçtüzük değil, OHAL'in kaldırılma ve Meclis'in itibarının iadesidir. Bir liderler toplantısı yapılacaksa öncelikle bu konu için yapılmalıdır" 

"TOPLANTI ŞEKLİ MEVZUATTA UYGUN OLSA DA SİYASİ ETİĞE UYGUN DÜŞMEMEKTEDİR"
CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 
"Öte yandan yaptığınız çağrının özü itibarıyla bir liderler toplantısı niteliğinde olduğu açıktır. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı hariç diğer grup başkanlarının tümü partilerinin lideridir. Adalet ve Kalkınma Partisinin grup başkanı ise partisinin lideri değildir. Toplantı şekli her ne kadar mevzuata uygun olsa da siyasi etiğe uygun düşmemektedir. Liderler toplantısı liderler arasında olur. Doğru olan usul, eşit durumda olanların bir araya gelmesidir. Dolayısıyla sizin başkanlığınızda ya liderler ya da grup başkanvekilleri toplanmalıdır. TBMM'yi etkin ve güçlü kılacak  milletvekilleri ve siyasi parti gruplarının söz ve ifade hakkını en geniş şekilde güvence altına alacak bir tüzük değişikliği düşünülüyorsa başkanlığınızda grup başkanvekillerinin bir araya gelip eski çalışmaları da ele alarak görüşmeleri mümkündür. Bu nedenle davetinize katılamayacağımı bildirir, sağlık ve başarılı çalışmalar dilerim."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kılıçdaroğlu'dan Meclis Başkanı'na 'iç tüzük' mektubu  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı