MENÜ
R

21 muhteşem sanatçı, sınırsız eğlence...
MIX Festival’da sıra dışı bir müzik deneyimine hazır mısınız?

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Müzikseverlere her yönüyle dopdolu bir deneyim sunacak MIX Festival presented by %100 Music için geri sayım başladı. MIX Festival 4. yılında da müzikseverleri farklı tarzda müzik türleriyle buluşturuyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sınırsız bir müzik ve eğlence deneyimi vadeden festivalde bu yıl, Apparat (Live) ve Booka Shade başrollerde yer alıyor! Bu sıra dışı etkinliği tüm yönleriyle keşfetmeniz ve kendinizi muhteşem bir hafta sonuna hazırlamanız için MIX Festival’a dair her şeyi sizin için bir araya getirdik.

İsimler açıklandı...

Bu yıl 4.sü gerçekleşecek olan Mix Festival’da yine birbirinden ünlü isimler sahne alacak. Glitchy techno’dan zarif orkestrasyonlu deneysel popa kadar çok çeşitli stillerde iddialı ve duygusal elektronik parçalar üreten dünyaca ünlü Alman, DJ ve yapımcı Apparat; son yirmi yılda Avrupa'dan çıkan en ünlü elektronik müzik sanatçıları arasında yer alan Berlin çıkışlı ikili Booka Shade; Salzburg, Porto ve Joda gibi remixleri ile dünya elektronik sahnesinde adını duyuran Worakls; renkli ritimler, güçlü vokaller ve gitardan gücünü alan Joachim Pastor; 70’lerin rock’ından, 30’ların swing’ine; klasik müzikten, triphop’a kadar uzanan geniş bir yelpazeden ilham alan Fransız yapımcı N’to; sadık bir dinleyici kitlesi olan Paris’li electro-pop ikilisi Isaac Delusion; bağımsız müzik sahnesinin son dönemlerdeki en başarılı isimlerinden Islandman; kozmik melodilerle elektronik bir dünya yaratan Fransız üçlü Jabberwocky; görsel-işitsel dünyanın köşelerini cesurca keşfeden Plaid, Belçikalı indie pop grubu SX; bazen melankolik ama her zaman melodik İngiliz indie-pop grubu Teleman ve ilhamını hip-hop, Japon disko müziği ve house türlerinden alan nev-i şahsına münhasır Ross From Friends MIX Festival Presented by %100 Music’te sahne alacak isimlerden sadece birkaçı.

15 KASIM CUMA

Apparat (Live)

Alman elektronik müzik dünyasının en önemli aktorlerinden Sascha Ring nam-ı diğer Apparat, dinleyicileri analog enstrümanlar kullarak avant-garde, club ve pop türleri arasında bir serüvene çıkarıyor. Netflix’in “Dark” dizisinin jenerik müziğinden ve Moderat projesinden de tanıdığımız yıldız isim daima müzikal paletini geliştirerek ufuk açıcı yeni projeler üretiyor. Uzun bir aradan sonra 2019’da yayınladığı “LP5” albümüyle dinleyicilerine yeni ufuklar katmaya devam ediyor.

Ne dinleyelim?

·Arcadia ·DAWAN

elektronik + ambient

Aga B

Türkiye’yi kasıp kavuran yer altı rap fırtınasının en iyi temsilcilerinden Ankaralı Aga B, bu dünyaya ilk 2000’lerde giriş yaptı. İmza attığı iki albüm ve sayısız tekliyle dilimize pelesenk olan şarkılar kazandıran rap sanatçısı, kendi gibi Ankaralı olan Ezhel ile birlikte ürettiği çalışmalarla da ön plana çıkıyor. Bugy ve DJ Suppa’nın katkılarıyla MUAF albümünü 2019’da Basemode Records’dan yayınlayan Aga B yüksek enerjili canlı performansından da ödün vermiyor.

Ne dinleyelim?

·3500 (feat. Ezhel) ·Yalanlar

hip-hop + rap

Baba Stiltz

Kendine has müziği ve çağdaş tarzıyla tanıdığımız Baba Stiltz, pop tınılı dans melodileriyle yaratıcılığının sınırlarını keşfediyor. Dansa davet eden müziğini Fabric’ten Berghain’a sonrasında da uluslararası festivallere taşıyan sanatçı, 2018’de yayınladığı kısaçaları ile Resident Advisor ve Dazed & Confused gibi mecralarda isminden oldukça bahsettirdi.

Ne dinleyelim?

·Can’t Help It ·Beirut

kozmik house + elektropop

Günce Acı

Istanbullu DJ ve prodüktör Günce Acı, indie-dance, new wave, electronica ve leftfield türlerinden ilham alıyor. Istanbul’un tüm underground festivallerinde ve kulüplerinde set’in başına geçen DJ, Deena Abdelwahed, Damian Lazarus, Jennifer Cardini, Pleasurekraft ve Rone gibi isimlerle birlikte çaldı. 2019’da Esthetique Records tarafından yayınladığı son EP’sinde Tulioxi, Leonor ve Uj Pa Gaz gibi sevilen isimlerin remix’leri yer alıyor.

Islandman

Bağımsız müzik sahnesinin son dönemlerdeki en başarılı isimlerinden Islandman geçtiğimiz yıl Montreux Caz Festivali’nin prestijli “Yetenek Ödülü”nü kazandır. Tolga Böyük tarafından hayata geçen proje, ilk single’ı Agit sayesinde Danimarka’lı plak şirketi Music For Dreams’ın önce radarına sonra katalouna girdi. Canlı elektro-akustik performansıyla sahne alan trio, şamanik melodilerle elektroniği eşsiz bir biçimde birleştiriyor.

Ne dinleyelim?

·Agit ·Dimitro

ambient + elektronik + doğaçlama

Jabberwocky

Genç Fransız prodüktörleri Manu, Camille ve Simon’dan oluşan gözde grup Jabberwocky kullandıkları synth’ler ve kozmik melodilerle elektronik bir dünya yaratıyor. 2013 yılında ilk yayınladıkları “Photomaton” şarkısıyla Fransa’da yoğun ilgi gören üçlü, iki LP ve birçok vokal iş birliği sonrası 2019’u dans garantili iki yeni şarkıyla karşıladı.

Ne dinleyelim?

·Photomaton ·La Yara

elektro-pop + synth-pop

Joachim Pastor

Versailles Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra kendini birçok müzik grubunun içinde bulan Joachim Pastor, kısa sürede kendi müziğini üretmeye karar verdi. Pop melodilerinden esinlenen Pastor’un elektroniği, renkli ritimler, güçlü vokaller ve gitardan gücünü alan bir altyapı eşliğinde kısa sürede parladı. 2014’te Worakls ve N’to ile Hungry Music’i kuran Pastor, Nisan ayında yeni teklisini yayınladı.

Ne dinleyelim?

·Reykjavik ·Eiffel Powder

dans + elektronik

Lil Zey

Berklee mezunu, söz yazarı-besteci DJ Lil Zey, İstanbul’un en eğlenceli gecelerine damgasını vuruyor. Thug Life serisinin vazgeçilmez DJ’leri arasında yerini alan sanatçı set’lerinde yer verdiği hip-hop ve R&B tınıları sayesinde dansı kaçınılmaz kılıyor!

Ne dinleyelim?

·Ötede Dur

N’to

Müziğini renklendirmek için 70’lerin rock’ından, 30’ların swing’ine; klasik müzikten, triphop’a kadar uzanan geniş bir yelpazeden ilham alan Fransız N’to, kendine has tarzıyla techno dünyasında kilit bir isim haline geldi. Aynı zamanda Hungry Music Label’ın kurucularından biri olan yıldız isim, elektrik akımı hisli ritimleriyle beklentimiz dışında bir deneyim sunuyor.

Ne dinleyelim?

·Carrousel (Short Version) ·The Morning After

techno + dans + elektronik

Tolga Duyan feat. Bulut Adalı Seçkin

Geçtiğimiz sezon PSM Caz Festivali kapsamında gerçekleşen Stavroz konseri öncesi ve PSM Amfi’de gerçekleşen After Work Party’de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Tolga Duyan & Bulut Adalı Seçkin ikilisi; bu kez MIX Festival kapsamında unutulmaz bir geceye imza atacak.

Worakls

Her şeyden önce kendini bir besteci olarak tanımlayan genç Fransız deha Worakls, elektronikle müzik ile tanışmadan önce klasik müzik eğitimi aldı. Üretimlerinde sıkça keman, alto, çello ve gitar tınılarını hissettiğimiz Workals, 2014’te Joachim Pastor ve N’to ile Hungry Music’i kurdu. Salzburg, Porto ve Joda gibi remixleri ile dünya elektronik sahnesinde adını duyuran Worakls, yeni projesi Worakls Band ile canlı elektronik performansı yeniden tanımlamaya hazırlanıyor.

Ne dinleyelim?

·Porto (Original Mix) ·Toi

house + elektronik

15 KASIM CUMARTESİ

Booka Shade

Berlin çıkışlı ikili Booka Shade (Walter Merziger ve Arno Kammermeier), son yirmi yılda Avrupa'dan çıkan en ünlü elektronik müzik sanatçıları arasında yer alıyor.

Merziger ve Kammermeier, 2002 yılında M.A.N.D.Y ve DJ T ile birlikte Get Physical plak şirketini kurdu. İlk 3 albümleri "Memento" (2004), "Movements" (2006) ve "The Sun & Neon Light" (2008) ile de plak şirketinin büyümesine ciddi katkı sağladılar. Bu albümleri 2010 yılında yayınlanan “More” ve 2013 yılında yayınlanan “Eve” takip etti. Alametifarikaları haline gelen karşı konulmaz ritimleri melodik hooklarla zahmetsizce birleştirmelerinin yanısıra sürekli olarak Resident Advisor listelerindeki favoriler arasında yer alan muhteşem canlı şovları ile öne çıkıyorlar.

Ne dinleyelim?

·Curve ·In White Rooms

elektro + ambient + house

Hey! Douglas Big Band (Live)

Kısa sürede büyük bir fenomene dönüşen, 70’lerin Türkçe şarkılarına yaptığı yaratıcı yorumlar ve görsel kimliğiyle büyük beğeni toplayan Hey! Douglas, Evren Besta'yla birlikte kurduğu Mode XL'le Türkiye'nin hip-hop sahnesine yeni bir soluk getiren veyasin'in solo projesi. Hey! Douglas, 70'li yılların psychedelic özelliğiyle ön plana çıkan meşhur şarkılarını disco ritmleriyle birleştirdiği mix'leriyle büyük beğeni topluyor.Estarabim ve Ankara Rüzgarı gibi klasikleri yeniden düzenleyerek eski şarkıları günümüze taşıyan Hey! Douglas, özellikle Yavuz Çetin'e saygı duruşu mahiyetindeki Yaşamak İstemem ve İstiklal Caddesi'nden manzaralar sunan İstiklal Re-Edit çalışmalarıyla konuşulan işlere imza atıyor.

Ne dinleyelim?

·Duruyor Dünya ·Future Days – Hey! Douglas Remix

elektronik + Türkçe saykedelik

Isaac Delusion

Fransız elektronik sahnesinde, tuhaflıklardan ve heyecandan uzak popüler bir ikili.

Pop müziği, yerlisi olduğu Fransız geleneğinden ve kuvvetli Anglo-Saxon ilhamından aldığı benzersiz bir estetik ile icra eden Isaac Delusion, 2012 yılında profesyonel müzik sahnesine giriş yaptı. Spontane söz yazarlığı ve çabasız melodileriyle zamansız şarkılara imza atan ikili, kendilerini nasıl hayal kuracaklarını tüm dünyaya ispatlamış olan iki hayalperest olarak tanımlıyor. Otuzlarına yaklaşan iki çocukluk arkadaşı, deneyimin ve zamanın kaybettirdiği masumiyeti ve özgürlüğü Isaac Delusion’ın groovy tınılarında yeniden keşfediyor.

Ne dinleyelim?

·Fancy ·Couleur menthe a l’eau ·How Much (You Want Her) 2017

fransız elektronik + electro-pop

Mabbas

Türkiye'nin en deneyimli ve donanımlı DJ'lerinden Mabbas; güçlü ritimlerin hakim olduğu karanlık ve dinamik techno tonlarını benimsediği, elektronik müziğin hem güncel hem de saklı kalmış isimlerinin şarkılarından oluşan setleriyle tanınıyor. Türkiye'yi ziyaret eden birçok önemli ismin performansı öncesi ve sonrasında unutulmaz p

Nova Persona

2016 yılında Nova Persona ismiyle hayatımıza giren DJ, Berlin’in underground elektronik müzik dünyasından ilham alıyor. Cosmic disco’dan soft techno’ya uzanan müzik yelpazesini set’in başına taşıyacak Yeşim Koçal aka Nova Persona, MIX Festival sahnesinde olacak!

Ross From Friends (Live)

Ross From Friends olarak tanıdığımız İngiliz yapımcı Felix Clary Weatherall, aşina olduğumuz EP’lerinden sonra 2018’de çıkardığı ilk stüdyo albümü Family Portrait ile sevenlerinin yüzünü güldürdü. Hip hop’ın kes-yapıştır kültürü ve 80’lerin eurobeat’lerinden beslenen 24 yaşındaki lo-fi müzisyen, Primavera Sound, Field Day, ve Park Life gibi önemli festivallerin vazgeçilmezi haline geldi.

Ne dinleyelim?

·Thank God I’m A Lizard ·Talk to Me You’ll Understand

lo-fi + elektronik

SX

Sosyal medyada hızla yayılan “Black Video” şarkısıyla keşfettiğimiz SX, kısa sürede Belçika müzik camiasının en büyük ihracatlarından biri haline geldi. Tüm Avrupa’yı festival festival dolaşan ve Vampire Weekend, Poliça, Ariel Pink gibi isimleri turnelerinde sahne alan SX, 2018 ylında çıkardıkları “Eros” albümleriyle sevgiyi, gücü ve adanmışlığı müziklerine taşıyor.

Ne dinleyelim?

·Black Video ·Designed / Desire

pop + indie

Teleman

Kimi zaman melankolik, kimi zaman enerjik ama daima melodik indie pop’uyla tanıdığımız ve sevdiğimiz Teleman, müziğinde elektronik dokuları kullanmayı da ihmal etmiyor. 2012 yılında kurulan İngiliz grup, yayınladığı üçüncü stüdyo albümü “Family of Aliens” ile seyircileri bu kez enerji doldurup, dansa sürükleyecek.

Ne dinleyelim?

·Dusseldorf ·Song for a Seagull

elektro-pop + synth-pop

Plaid (Live/AV)

90’lardan bu yana ürettikleri dans müziğinden asla ödün vermeyen İngiliz ikili Plaid, teknolojiyi üretimlerinin en büyük destekçisi olarak nitelendiriyor. Grubun yetenekli üyeleri Ed Handley ve Andy Turner, isimlerini Warp Records tarafından 1992 yılında yayınlanan “Artificial Intelligence” albümüyle techno tarihine altın harflerle yazdırıyor. Techno’nun minimalleşen ve soyutlaşan dünyasında “şarkının özüne” sadık kalan duo, Björk, Nicolette ve Goldfrapp gibi isimlerle yaptığı iş birlikleriyle de bunu pekiştiriyor. Müziğinin tazeliğini her daim koruyan ama teknolojinin nimetlerini kullanmaktan asla çekinmeyen Plaid, görsel-işitsel dünyanın köşelerini cesurca keşfediyor.

Ne dinleyelim?

·Do Matter ·CLOCK

elektronik + IDM

Zeynep Erbay

Konservatuvarda klasik piyano eğitimi alan Zeynep Erbay, küçük yaşta müzikle ilgilenmeye başladı. Üniversite’deyken radyoda müzik programı yapmaya başlayan Erbay, 2006 yılınd RedBull Music Academy’e seçildi ve Melbourne’e gitti. The Mizel Borthers , Aloe Black, Greg Wilson, Joe Batan, Alex Smoke, Patrick Pulsinger ve Seteve Spacek gibi isimlerle tanışma ve çalışma fırsatı yakalan Erbay, Nu-jazz, Funk, Broken Beat ve Electronica türleri arasında geziniyor.

Müzikseverlere her yönüyle dopdolu bir deneyim sunacak MIX Festival presented by %100 Music; 15-16 Kasım’da %100 Music Sahnesi ve Red Bull Sahnesi’nde Zorlu PSM çatısı altında buluşuyor. 

Ayrıca fuaye alanındaki dev LED ekranda muhteşem görsel ve işitsel şovlar müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

İki gün boyunca, elektronik, indie ve dans müziklerinden pek çok performansın yanı sıra yan etkinlikleri ile de çok ses getirecek %100 Music katkılarıyla gerçekleşen MIX Festival'a hemen online bilet almak için burayı tıklayın!