Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Kendine bağımlı yapan kart oyunu

  Hürriyet Haber
  15 Mart 2016 - 08:38Son Güncelleme : 15 Mart 2016 - 08:51

  Blizzard'ın bedava olarak oyunculara sunulan kart oyunu Hearthstone: Heroes of Warcraft beklentileri bile aşan bir performans sergiledi ve eSpor dünyasında da giderek daha fazla yükseliyor. Firma yeni eklentileri Whispers of the Old Gods'ı Kaliforniya'daki merkezlerinde basın mensuplarına tanıtırken Türkiye'den sadece CHIP ve LEVEL oradaydı.

  Öncelikle bildiğiniz her şeyi unutun zira oyunun formatı artık değişiyor! Yeni gelecek yama ile oyun "Standart" ve "Wild" olmak üzere iki formata ayrılacak. Ranked ve Casual maç yaparken Standart / Wild arasında seçim yapabileceksiniz. Rakibinizle bu formata göre eşleşeceksiniz ve dereceniz seçtiğiniz formata göre olacak. Sezon sonu ödülünüz ise hangi formatta en yüksek dereceye geldiyseniz ona göre verilecek.

  Kendine bağımlı yapan kart oyunu

  Standart modda kullanacağımız kartlar ise şunlardan oluşacak; Basic, Classic, Blackrock Mountain, The Grand Tournament ve The League of Explorers kartlarını kapsayacak. Yani bu Hearthstone yılı boyunca bunları kullanabileceğiz Adventure Paketleri içinde, gelecek yıl ancak yukardaki Adventure'lardan herhangi birinin en az ilk wing'ini açtıysanız diğer kartları da edinebileceksiniz ve bu paketler daha sonra satılmayacak. Geçerli paketlerin kartlarını da sadece Crafting'e girip Arcane Dust ile yapabileceğiz. Bir ufak bilgi daha sıkıştıralım araya; Curse of Naxxramas ve Goblins vs Gnomes, Standard modun içinde yer alamayacak. Bunların sebebi de yıllar geçtikçe kartları hem aktif tutmak hem de yeni oyuncuların alabora olup "Milyorlarca kart var, ben ne yapıyorum burada?" diye ambale olmamasını sağlamak. Dinamik bir alan olacak yani; özellikle ilerleyen yıllar için başarılı bir sistem. Diğer bir haber de Deck slotlarıyla alakalıydı. Oyuncuların %90'ının ağladığı yetersiz Custom 9 deck slotu sayısı, bu 9 Hero"yu da oyunda açmış olanlar için 18'e çıkacak.

  Kendine bağımlı yapan kart oyunu

  Bunları şimdiye kadar duymuş olanlar duymayanlara duyurmuştur zaten; gelelim bizim Blizzard"a gidiş sebebimize...

  Blizzard'ın yeni eklentisinin adı "Whispers of the Old Gods".

  Azeroth'un dört tanrısını bizimle buluşturup, Hearthstone sakinlerini biraz da karanlık tarafa çekmeyi planlıyorlar. En karanlık genişleme paketi olacağı kesin, eğer Azeroth'ta bir süre ikamet ettiyseniz isimlerini duyunca siz de anlayacaksınız; C'Thun, N'Zoth, Yogg-Saron, ve Y'Shaarj. Bu eski tanrıların her birinin de bir Dark Soul gönderme yeteneği olacak.

  Yeni genişleme paketinde 134 kart bulunuyor ve bazı kartların özellikleri birbirini tamamladığından, gerçekten agresif bir desteye sahip olmak, doğru stratejileri uyguladığınızda an meselesi. Bu da yeni oyuncuları oyuna çekerken eski oyuncuların ellerindeki destelerin etkinliğini azaltacak, kısaca oyunda stratejinin payı giderek artmakta. Whispers of the Old Gods kartları Arena'lardan elde edinilebileceği gibi, diğer kart desteleri gibi Shop kısmından da Standart Card Pack'lerle aynı gold veya ücret karşılığında satın alınabilecek.

  Yeni genişleme paketinin fiyatı ise yüksek; 49.99$ ve 50 Kart yanında bir de koleksiyonumuza yeni bir kart arkası ekliyor.

  Gelelim "Standart" modunun çıkış zamanına ve Whispers of the Old Gods'la aynı anda aktif olup olmayacağına... Yeni ek paketin çıkış tarihi için Nisan sonu veya Mayıs başı denildi fakat ekstra deck slot'larının ve standart mod aktivasyonunun bu paketle aynı anda başlayıp başlamayacağı henüz belli değil. Fakat buradaki kartlarla Standart mod'da oynanabilecek.

  Oyun yeni haliyle şans ve ezber faktörlerini azaltıp stratejiye her zamankinden fazla önem verecek gibi gözüküyor. Kartların bazıları da buna göre dengelenmiş durumda ve son durumlarını update çıktığında görebileceğiz. Kart arkaları da artık daha zor elde edilecek, daha doğrusu Blizzard bunları daha az dağıtmayı planlıyor. Ayrıca artık tüm kart arkaları animasyonlu olacak.

  Whispers of the Old Gods, Hearthstone'un mekaniklerini epey değiştirecek, bakalım eski oyuncuların bu gelişmelere tepkisi ne olacak?

  Etiketler: heartstone , blizzard , old gods
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı