GÜMÜŞHANE HABERLERİ KELKİT HABERLERİ

Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz’dan tepki

DHA
06.03.2018 - 22:37Son Güncelleme :
DHA

KELKİT(Gümüşhane),(DHA) – GÜMÜŞHANE’nin Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Bölgesel Amatör Ligi 3’üncü Grup’ta, Kelkit Belediye Hürriyetspor ile Hopaspor arasındaki maç sonrası Hopaspor sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Yılmaz, “Takımımızın başkanına ve yöneticilerine ağır hakaretler içeren ifadelerle dolu, akıl ve izan ölçülerine sığmayan ifadeler ancak ciddi bir ahlaki ve insani fukaralığın mahsulü olabilir diye düşünüyoruz” dedi.

Sporun kardeşlik ve dayanışma ruhunun esası olduğuna dikkat çeken Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, hem bedenlerin hem de ruhların sıhhati için ve de toplumsal huzur için sporun çok kıymetli bir faaliyet olduğunu söyledi. Yörede spor faaliyetlerinin bu şuur ve motivasyonla icra edilmekte, ülkenin birlik ve bütünlüğünün yerel ve yöresel huzurdan geçtiği bilinciyle gençlerin her daim spora teşvik edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Bölgesel Amatör Ligi 3’üncü Grup’ta ter döken Kelkit Belediye Hürriyetspor takımımız da aynı şuurun mütevazı bir numunesi olarak yıllardır futbol sahalarında ter dökmektedir. Anadolu insanının bariz vasıflarından olan misafirperverlik kültürünün yansıması olarak hem misafir takımlara hem de ev sahibi takımlara ve taraftarlarına centilmenliğin gerektirdiği her türlü hürmet ve nezaketi her daim göstermiştir. Kelkit’imizin ve yöremizin Türkiye’nin her tarafında bilinen alicenaplığı, misafirperverliği ve yüksek gönüllülüğü spor sahalarında ve tribünlerde de kendini her zaman göstermiştir” dedi.

Sporun ruhundaki centilmenlik bazen gençlerin anlık heyecanlarının bazen de ‘kendini bilmez’ olarak nitelendirebilecek sorumluluk mevkiindeki bazı kimselerin kasti veya ihmali davranışları sonucu maalesef sekteye uğrayabildiğini ifade eden Yılmaz, şöyle dedi:

“Grubumuzdaki takımlardan Hopaspor ile geçtiğimiz Kasım ayında yaşanan olaylar bu durumun misalidir.  Hopa’daki maç sonrası taraftar ve takım otobüsümüz saldırıya uğramış, 8 taraftarımız yaralanmıştı. Öncelikle belirtmek isteriz ki bu olayları bütün Hopa halkına mal etmemiz mümkün değildir. Aksine bu davranış her şeyden önce yöremizin güzide ilçelerinden Hopa’nın misafirlerine yapılmış bir saldırı olarak en başta Hopalılara yapılmış bir saygısızlık olarak görülmüştür.  8 kişinin yaralandığı olaylar sırasında ev sahibi takımın sorumlu mevkilerindeki insanların tutum ve tavırları ise olaya şahit olan herkesçe malumdur”

‘AKIL VE İZAN ÖLÇÜLERİNE SIĞMAYAN İFADELER AHLAKİ VE İNSAN FUKARALIĞI MAHSULÜDÜR’

Kelkit’te, 4 Mart’ta misafir ettikleri Hopaspor’un takım otobüsü park halinde olduğu yerde taşlara hedef olarak camlarının kırıldığını hatırlatan Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu kesinlikle tasvip ettiğimiz bir davranış olmadı. Olaydan sonra her türlü ilgi ve alakayı göstererek bu tür bir davranışı kesinlikle men ettiğimizi en açık şekilde ifade ettik. Gerekli yaptırımlar için de harekete geçtik. Hiçbir sporcunun veya taraftarın yaralanmamış olmasından teselli bularak sporun ruhuna uygun hareket edilmesinin önemini bütün taraftar ve sporcularımıza bir kez daha vurguladık. Buna rağmen bu olaya dair Hopaspor’un sosyal medya hesaplarından sporun centilmenlik ruhuyla asla bağdaşmayacak açıklamalar yapılmaktadır. Takımımızın başkanına ve yöneticilerine ağır hakaretler içeren ifadelerle dolu, akıl ve izan ölçülerine sığmayan ifadeler ancak ciddi bir ahlaki ve insani fukaralığın mahsulü olabilir diye düşünüyoruz. Başkan ve yöneticilerimizin yanı sıra şahsımı da hedef alan iftiralara da bu metinlerde yer verilmiştir. Hem takım yönetimini hem şahsımı hem de ilçe halkımızı zan altında bırakan, iftira, yalan ve hayal mahsulü bu beyanları kınıyoruz”

‘BU TÜR DİL VE ÜSLÜP SPORUN AHLAKİ ÖLÇÜLERİNE UYGUN DEĞİL’

Bu açıklamaların sahiplerini ve sorumlularını uyardıklarını ifade eden Yılmaz, “Bu tür bir dil ve üslubun ne spor ruhuna ne de ahlaki ölçülere uygun olmadığını, sporun asli amacı olan birlik, beraberlik ve dayanışma esaslarına aykırı olduğu noktasında açık bir şekilde uyarıyoruz. Yapılan bu açıklamalardaki uygunsuz dili ve ancak beyan sahiplerine yakışan seviyesizliği bizim şahsımızda bütün ilçemize yapılmış bir saygısızlık olarak görüyoruz. Binaenaleyh bu konuda hukuki haklarımızı kullanacağımızı, bu açıklama sahiplerinin bundan sonraki muhataplarının Türkiye Cumhuriyeti’nin vakur savcıları ve adil mahkemeleri olacağını bütün kamuoyuna saygılarımla duyurmak isterim” ifadelerini kullandı.  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kelkit haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kelkit haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz’dan tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ

Sayfa Başı