GeriSağlık Sandığınızdan daha korkutucu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sandığınızdan daha korkutucu

Sandığınızdan daha korkutucu

Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri açıkladı: Zika virüsü "sanılandan daha korkutucu"

Aedes sivrisinek türünün taşıdığı Zika virüsünün, "sanılandan daha korkutucu olduğu" bildirildi. BBC'nin haberine göre, Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri, Zika virüsünün, ilk anda sanılandan "daha korkutucu" olduğunu ve virüsün, ABD'deki etkisinin tahmin edilenden çok daha büyük olabileceğini belirtti. 

Sandığınızdan daha korkutucu

DOĞUM KUSURLARI VİRÜSLE BAĞLANTILI OLABİLİR

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden doktor Anne Schuchat, daha geniş yelpazede doğum kusurlarının virüsle bağlantısı olduğunun tespit edildiğini söyleyerek aedes sivrisineklerinin, ABD'nin sanılandan daha fazla eyaletine gelebileceğine işaret etti.

ATEŞ, GÖZLERDE KIZARMA, KUSMA, BAŞ, KAS VE EKLEM AĞRISI ZİKA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

İlk kez 1947 yılında Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, aedes türü sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Özellikle hamileleri tehdit eden virüsün Brezilya'da yenidoğanlarda hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantılı olduğu sanılıyor.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela'da Zika virüsü vakalarında artış kaydedildi. Mayıs 2015'te Brezilya'da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı.

Sandığınızdan daha korkutucuYorumları Göster
Yorumları Gizle