İZMİR HABERLERİ KARŞIYAKA HABERLERİ

Karşıyaka'nın 'Mahfel'i kamulaştırmayla kurtulacak

DHA
05.04.2018 - 12:50Son Güncelleme :
DHA

KARŞIYAKA Belediyesi, ilçe tarihinin en değerli yapılarından olan, ancak çürümeye terk edilen Mahfel'i kamulaştırmak için çalışmalara başladı.

Karşıyaka tarihinin en köklü yapılarından biri olan Mahfel, Cumhuriyet'in ilanından sonra uzun yıllar Karşıyaka Spor Kulübü'ne, CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı'na ve Halkevlerine ev sahipliği yaptı. Kulüp binası olduğu dönemde, 1925 ve 1926 yıllarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından da ziyaret edilen Mahfel, yıllar önce kaderine terk edildi. Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli bulunan, ancak yıkılmaya yüz tutan tarihi yapıya Karşıyaka Belediyesi sahip çıktı. Belediye Meclisi son toplantısında, Mahfel'in kamulaştırılması kararını aldı. Yasal sürecin sonunda, Karşıyaka'nın en eski ve tarihsel geçmişi en değerli olan yapısı restore edilerek ilçenin kültürel yaşamına tekrar kazandırılacak.

'GAZİ EVİ' OLACAK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Karşıyaka'nın, Karşıyakalılığın, Kaf Sin Kaf'lı olmanın ilçemizdeki simge mekânlarından olan ve Mahfel olarak tanınan, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından iki kez ziyaret edilmesiyle anlamı daha da büyüyen bir mekânı, Karşıyakamıza kazandıracağız. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 'Gazi Evi' olarak önerilen bina 'Bahçesiyle birlikte bir bütün olarak korunarak, gelecek kuşaklara aktarılması gerekir' diye tanımlanmıştır. Kurul kararında, 1. dereceden koruma grubuna alınan ve kamulaştırılması tavsiye edilen yapının, yeniden sosyal yaşama kazandırılması için çalışmalarımız başladı" dedi.

"YAŞAYAN BİR MÜZE OLACAK"

Başkan Akpınar, "Yılların ihmaline uğramış ve pek çok hukuki aşamadan geçmiş bu önemli binayı Karşıyaka Belediyesi olarak kamulaştıracak, adına ve değerine yakışır bir işleve kavuşturacağız. Gazi Evi, Karşıyaka kent belleğinin en önemli merkezlerinden biri olacak, yaşayan bir müze kimliğiyle ilçemizin marka değerine yeni bir boyut ekleyecek" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Karşıyaka haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Karşıyaka haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karşıyaka'nın 'Mahfel'i kamulaştırmayla kurtulacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı