İZMİR HABERLERİ

KARBİS'e kaydolma çağrısı

DHA
27.03.2016 - 12:55Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Oto Galericileri Odası Başkanı Zafer Dursun, son dönemde kiralık araçların terör olaylarında ve benzer suçlarda kullanılması nedeniyle, rent a car işletmeleriyle biraraya gelerek, üyelerini Kiralık Araç Bildirim Sistemi'ne (KABİS) kaydolmaları için uyardı.
Emniyet Müdürlüğü'nün sistemine üye olmanın, araç kiralayan işletmelerin yararına olduğunu kaydeden Zafer Dursun, "Bu uygulama esnafımıza ve vatandaşımıza fayda getirecektir. Bununla ilgili emniyetle yaptığımız görüşmelerde tüm üyelerimizin henüz KABİS'e müracaat etmediğini tespit ettik. Periyodik olarak yaptığımız bilgilendirme toplantılarıyla üyelerimizi aydınlatmaya çalışıyoruz" dedi.
Son dönemle terör olaylarında kiralık araçların kullanıldığına dikkat çeken Dursun, "KABİS ile tüm araçların takibi, kiralanan amaç dışında kullanımı halinde müdahale edebilme imkanı yakalanıyor. Emniyet ile bu konuda işbirliği yapmak araçlarımızı koruyacak, üyelerimizin mağduriyetini engelleyecektir. Ülkemiz hassas bir dönem yaşamaktadır ve güvenlik güçleriyle yardımlaşmak ayrıca bir vatandaşlık görevidir" diye konuştu.
Kayıtdışı araç kiralayanların toplumsal huzuru tehdit ettiklerine de değinen Zafer Dursun şunları söyledi:
"Turizm sezonunun zaten sıkıntılı geçeceği tahmin ediliyor. Bu güç dönemde bir de kayıt dışı araç kiralayanlar üyelerimizin ekmeğiyle oynuyor. Ne yazık ki çiğköfteci bile araç kiralarım diye tabela asıyor. Burada halkımızın da bilinçli davranması, mutlaka kurumsal firmalardan araç kiralaması gerekiyor. Tüketiciler rent a car kaskosu olan, KABİS'e üye, oda kaydı bulunan işletmeleri tercih etmeliler."
KABİS NASIL İŞLİYOR?
Kiralık Araç Bildirim Sistemi'ne kayıt yaptıran araç kiralama şirketleri, araçlarını emniyet müdürlüğüne bildirmiş oluyor. Aracın ve firmanın bilgileri emniyet arşivlerine işleniyor. İleride istenmeyen bir durum olduğunda aracın takibi ve istenmeyen durumlarda müdahale imkanı sağlanıyor. Bu şekilde işletmenin madden veya yasal anlamda mağdur olmasının önüne geçiliyor.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden KARBİS'e kaydolma çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2016 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KARBİS'e kaydolma çağrısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı