ANKARA HABERLERİ

Kapulukaya’ya ticari ağ atılmasın

Doğahan GİRİTLİOĞLU
23.06.2017 - 15:30Son Güncelleme :

Kapulukaya Barajı’nın bir bölümünün kiralanarak ticari avlanmaya açılmak istendiğini öne süren ASOF, “Kapuluka’ya Ticari Ağ Atılmasın” kampanyası başlattı. ASOF BAşkanı Serkan İnanç, “Ticari avlanmaya açılacak bölgedeki balıklar üç-beş ayda tükenir” diyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF), Kırıkkale Kapulukaya Barajı’nın bir bölümünün ‘ticari avlanma’ya açılmak istenmesine tepki gösterdi.
Barajda başlayacak ticari avcılığın doğaya zarar vereceğini belirten ASOF Başkanı M. Serkan İnaç, “Ticari avlanmana besin zincirine zarar verekek suyun kalitesini de bozacak” dedi.
“Kapuluka’ya Ticari Ağ Atılmasın” başlığı altında Change.org’da kampanya başlattıklarını ifade eden Serkan İnanç, Gıda Tarım ve Haycancılık Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulunarak, özetle şunları söyledi:
“Kapulukaya, amatör olta balıkçıları ve doğa tutkunları için en verimli ve güvenli bölgelerden birisidir. Kısa süre içerisinde başlayacak çalışmaların ardından ticari avlanmaya açılacak bölgedeki balıklar üç-beş ayda tükenmiş olacak. Bu balıkların, Kırıkkale bölgesine içme suyu sağlayan Kapalukaya Barajı’nın su kalitesi korunması için de avlanmaması gerekiyor.

DOĞANIN DENGESİ BOZULUR

Turna balığını ağ kullanarak yakalamaları çok zor, bölge kiralandıktan sonra ticari avcılık sazan ve kadife balığı üzerine olacak. Dolayısıyla dipten beslenen balıkları avlayacaklar. Bu balıkların ağ ile çok çabuk yakalanıp hemen tükenecek olması su kalitesini de bozacaktır. Besin zinciri de buna bağlı olarak ister istemez bozulacak. Dolayısıyla doğanın dengesine de zarar verecek.

BAKANLIĞA SESLENDİLER

Hiçbir dönemde kiraya verilmeyen bu bölge için yapılan tüm etüt ve fizibilite çalışmalarının iptal edilmesi, kiralama işlemlerinin bir daha görüşülmemek üzere gündemden düşürülmesini istiyoruz. Doğa tutkunu dernekler olarak Kapulukaya Barajı’nı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ticari av faaliyetlerine kapalı bir havza olarak görmek istiyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılı Bakanlığı’nın sesimizi duyarak doğaya zarar verilmesine engel olacağına inanıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kapulukaya’ya ticari ağ atılmasın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Haziran 2017 tarihinde saat 15 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kapulukaya’ya ticari ağ atılmasın haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı