İZMİR HABERLERİ

Kalkınma Bakanı Elvan'dan rektörlere öneri

DHA
13.10.2017 - 13:52Son Güncelleme :
DHA

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)-İZMİR Katip Çelebi Üniversitesi'nin 2017-2018 Akademik Yılı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla açıldı. Törende yaptığı konuşmada 'genç işsizlik' sorununa değinen Bakan Elvan, "Ben rektör olsam şuna bakardım: Üniversitemden mezun olan öğrencilerimin yüzde kaçını işe yerleştiriyorum. Yüzde kaçını iş arayan değil iş veren genç girişimci yapıyorum. Bunu sorardım, en önemli kriter de bu olurdu" dedi.
Katip Çelebi Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı'nın açılışı, okulun salonunda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla gerçekleşti. Akademik yıl açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı. Açılışa, bir süre önce istifa eden eski Rektör Galip Akhan da katıldı. Törenin açılış konuşmasını Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç yaptı. Yedi yıl önce kurulmuş üniversitenin geleceğe doğru emin adımlarla yürüyeceğini söyleyen Rektör Tokaç, "Katip Çelebi Üniversitesi, bugün gelinen noktada 12 bin 600 civarında öğrencisi, 850 civarında akademik ve 500 civarında idari personel ile 13 fakülte, 3 enstitü ve 3 yüksekokulu olan orta büyüklükte bir üniversite düzeyine erişmiştir. Bu noktada devraldığımız bayrağı daha ilerilere taşımak ve araştırma üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemek hepimizin ortak amacıdır. Henüz özellikle fiziki altyapı ve teknik donanımlar açısından kurulma süreci devam eden üniversitemiz bu dönemde göğsümüzü kabartan birçok başarıya da imza atmıştır" dedi.
Araştırma hastanesinde Sağlık Bakanlığı ile olan ortaklaşa kullanımdan kaynaklanan sorunlar olduğunu da ifade eden Prof. Dr. Tokaç, "Bu konuda sağlık alanında yapmak istediğimiz pek çok çalışma temel olarak hizmeti esas alan bakanlık uygulamaları ile örtüşmeyince ilerleme kaydedemiyoruz. Ortaklaşa kullanım ekonomik olarak mantıklı gibi gözükse de sahadaki uygulamaları akademik mantıkla örtüşmemektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ısrarla vurguladığı sanayide, teknolojide, sanatta ve düşüncede yerlileşmek ve millileşmek en temel vizyonumuzdur. Mesele ülkemiz olduğunda kalan her şeyi teferruat bilerek başta FETÖ terör örgütü olmak üzere her tür terör örgütü ile mücadele ana ilkemizdir. Son olarak çeşitli gerekçeler ile oluşturulmak istenen olumsuz algılardan kurtulmak için de bildiğimiz en iyi şeyi yapacağız: Çok çalışmak" dedi. Daha sonra kürsüye gelen Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Hoyladı da üniversitede öğrencilerle ilgili bazı eksiklerin tamamlanmadığını, kampüste sosyal ve kültürel etkinliklerin artırmasını istedi.
'BEŞERİ SERMAYENİN NİTELİĞİ ARTIRILMALI'
Konuşmasına Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Kökü geçmişte olan geleceğim' sözüyle başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "Katip Çelebi Üniversitesi de genç olmasına rağmen kökü geçmişte olan ilim kuruluşlarından birisidir. Katip Çelebi sadece bilim adamı değil, coğrafyacı değil, tek başına bir üniversitedir. Eserlerini okuyanlar tek başına bir üniversiteden mezun olmaktan daha fazla birikim sahibi olurlar. Sizler büyük alimin mirasçıları olarak adını ondan alan üniversiteden hayata hazırlanıyorsunuz" dedi. Değerlerine sahip çıkmayan milletin geleceğini inşa edemeyeceğini de söyleyen Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Katip Çelebi'yi tanımak bir ayrıcalıktır, okumak ayrıcalıktır, izinden gitmek ayrıcalıktır. Bilgi temelli ekonomi her şeyin önüne geçti. Bilgiyi akılcı kullanacak yenilikçi ve kullandığı bilgiyi ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürecek insan gücü değerli bir kaynak haline geldi. Eğitim politikaları kalkınmanın lokomotifi olacak beşeri sermaye açısından ön plana çıktı. Bu ekonomiyle istihdam arasında uyum da ayrıca üzerinde durulmalı. Türkiye hem iş gücü hem de eğitimle ilgili fırsatlar barındırmaktadır. Genç nüfusun artan eğitim fırsatlarını kullanarak iş gücünün fırsatlarını ekonomide yenilik arayışını sağlaması halinde rekabet hızı, büyümeyi artıracaktır. Birincisi istihdam oluşturma diğeri ise beşeri sermayenin niteliğinin artırılmasıdır. İnsan gücümüzün niteliğini mutlaka artırılması gereken bizim de üzerinde çalıştığımız konulardan biri. Beşeri sermayenin niteliğinde belirleyici olan yüksek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine gerekli olan yüksek öğretime önem artırılmıştır. Üniversitelerin yüksek öğretime yoğun talebi karşılama dışında topluma fayda sağlayan araştırmalar yapmak, hizmetleri üretmek, insana gücü yetiştirmek teknoloji üretmek gibi görevleri vardır. Üniversiteler toplumun öncü gücünü temsil etmektedir. Bilgiyi yönetmenin güçleştiği günümüzde üniversitenin de kendisini dönüştürmesi lazım. 2006 yılından itibaren devlet ve vakıf üniversitesi kuruldu. Sayısı 200'e yaklaştı. Yatırım ödenekleri önemli ölçüde artırıldı. Yaşanan muazzam artışla birlikte kalite konusu ağırlık kazanmaya başladı."
'İHTİSASLAŞMAYI ÖNEMLİ HEDEF OLARAK GÖRÜYORUZ'
Üniversitelerin bulunduğu bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlayan kurumlar olması gerektiğini de anlatan Bakan Elvan, "Bölgesinde ön plana çıkan sektörleri ülkemizde sayılı bir konuma yükselten kurumlar olabilir. Bölgesinde yaşanan sorunlara çözüm üreten kurumlar olabilir. İhtisaslaşmayı önemli hedef olarak görüyoruz. 2018-2020 Orta Vadeli Programı açıkladık. Yurt içinde tasarrufları artırmak, sanayide yapısal dönüşümü sağlamak, uluslararası piyasalarda rekabetçi hale gelmeyi temel önceliklerimiz haline getirdik. İş ve işgücü arasındaki beceri uyumu da üzerinde çalışacağımız alanlardan biri. Üniversitelerin ihtisaslaşmasını, kaliteyi artırmaya yönelik planları orta vadeli plana ekledik" dedi. Öğrenci Başkanı'nın sosyal tesis isteğiyle ilgili olarak ödenek çıkartıp gerekli adımların hemen atılmasını da isteyen Elvan, "Gençlerimize, yetişmiş insan gücene, milletimize güveniyoruz. Ülkemizin dört bir yanında sorun odağı var; bir yandan terörle bir yandan coğrafyadaki gelişmelerle ilgili. Bir olduğumuz müddetçe bunları hepsini aşacak güçteyiz. Bilime daha fazla önem vereceğiz. Biz iş dünyamıza, öğretim üyelerimize güveniyoruz. Hele hele girişimci ruhu güçlü olan öğrencilerimize güveniyoruz" diye konuştu.
'İŞ DÜNYASI NİTELİKLİ ELEMAN ARIYOR; İŞSİZ GENÇLER VAR'
İşsizlik konusuna da değinen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bir taraftan iş dünyası nitelikli insan ararken, onu bulamazken, diğer taraftan da işsiz gençlerimizi görüyoruz. OSB'leri ziyaret ediyorum. En önemli sorun işçi bulamıyoruz diyorlar. 'Üniversiteden mühendis olarak mezun oluyor ama maalesef biz mühendis olarak değerlendiremiyoruz. Bizim ihtiyacımızı giderecek vasıflarda değil'; bunu söylüyor. Diğer taraftan iş arayan mühendis var. Demek ki burada problemimiz var. İş ile iş gücü arasındaki beceri uyumunu sağlamamız lazım. Üniversitelerin programlarını iş dünyasının istekleri doğrultusunda hazırlanması gerekir. Son derece esnek olması lazım. Ben rektör olsam, araştırma geliştirme benim için çok önemli somut adımlar atmalıyız, ama şuna bakardım: Üniversitemden mezun olan öğrencilerimin yüzde kaçını işe yerleştiriyorum. Yüzde kaçını iş arayan değil iş veren genç girişimci yapıyorum. Bunu sorardım, en önemli kriter de bu olurdu. Gençler her şey sizin elinizde."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kalkınma Bakanı Elvan'dan rektörlere öneri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Eylül 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:14
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı