İSTANBUL HABERLERİ

Kağıthane, İstanbul’un Havası En Temiz İlçelerinden Biri Oldu

IHA
29.12.2015 - 11:41 |Son Güncelleme :
IHA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan hava raporunda Kağıthane İstanbul’un havası en temiz üç ilçesinden biri oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul genelinde çıkardığı hava raporlarına göre Kağıthane, İstanbul’un havası en temiz üç ilçesinden biri oldu.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm hamleleriyle ilçe merkezindeki sanayi alanlarını şehrin dışına taşıdık. Yapı stokumuzun yüzde 46’sı yenilendi. Eski binalarda genelde kömür kullanılıyordu şimdiyse doğalgaz kullanılıyor ve bu da havayı kirletmiyor. 11 yılda park sayımızı 5 kat arttırdık. Şuan 270 parkımız var. Yeni yollar ve tüneller inşa ederek araçların trafikte kalma sürelerini kısalttık. Daha yeşil bir Kağıthane için binlerce fidanı toprakla buluşturduk ve bugün Kağıthane artık İstanbul’un havası en temiz ilçeleri arasında yer alıyor” dedi.
Kağıthane’nin havası, hava değerlendirme raporuna göre 19’luk göstergeyle Türkiye ve hatta Avrupa Birliği standartlarının da ilerisinde sağlıklı bir havaya sahip. Havası kötü bazı ilçelerse raporda 167’lik bir göstergeyle ‘sağlıksız’ olarak adlandırılıyor. Alınan verilere göre Kağıthane ile birlikte en temiz havaya sahip olan diğer İstanbul ilçeleri ise; Kartal ve Sultangazi oldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde saatlik olarak güncellenen verilere göre ‘Partikül madde, kükürt, azot ve karbondioksit’ değerleri belirlenerek hava kalitesi hesaplanıyor. Bu değerlerin yüksek çıkması hava kirliliğine işaret ediyor. Özellikle havadaki partikül madde oranının yüksek çıkması yani sanayi yakıt atıklarının ve kimyasal atıkların fazlalığı o şehirde yaşayan vatandaşların kanser, kalp problemleri ve solunum yolu rahatsızlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Kağıthane, İstanbul’un Havası En Temiz İlçelerinden Biri Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Aralık 2015 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kağıthane, İstanbul’un Havası En Temiz İlçelerinden Biri Oldu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:36
 • Güneş
  08:07
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı