ANKARA HABERLERİ

Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi

Oğuz DEMİR/AZERBAYCAN
30.04.2016 - 15:17Son Güncelleme : 30.04.2016 - 15:46
Oğuz DEMİR/AZERBAYCAN

Türk dili konuşulan coğrafyalarda tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek amacıyla kurulan Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Azerbaycan’ın en eski şehirlerinden ve önemli turistik bölgelerinden Şeki şehrini seçti. Geçen sene Türkmenistan’ın Merv şehrinde gerçekleştirilen 33. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı’nda 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Azerbaycan’ın Şeki şehrinde önceki gün açılış töreni düzenlendi. Törene Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulaziz Al Nasser, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebulfes Garayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov da katıldı. Kutlamalarda Türki cumhuriyetlerden gelen dansçılar, kıyafetleri ve danslarıyla göz doldurdu.

BULUŞMA NOKTASI HALİNE GELECEK

Şeki şehrinde yer alan tarihi Han Sarayı’nın bahçesine inşa edilen Kültür Başkenti Köyü’nde gerçekleştirilen etkinliklerde sanatçılar sahne aldı. Sarayı çevreleyen surların olduğu alanda çadırlar kuruldu, geleneksel kıyafetli sanatçılar izleyenleri geçmişe götürdü. Yaklaşık 200 kişilik sanatçı grubu, kendi bölgelerine özgü kıyafet ve danslarla büyük beğeni kazandı. Kafkasların incisi olarak adlandırılan şehir, yılboyu gerçekleştirilecek etkinliklerle farklı alanlardan sanatçıların, bilim insanlarının buluşma noktası haline gelecek.

Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi

GÖRSEL BİR ŞÖLEN GERÇEKLEŞTİ

Kutlamalara Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi’nden gelen sanatçılar bahar havası estirdi. Dansçılar kendi bölgelerine özgü kıyafetler ve danslar ile görsel bir şölen gerçekleştirdi.

Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi

KÜLTÜR BAĞLARI İLE YAKINLAŞTIRIYOR

Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamasının ülkeleri ve şehirleri birbirine kültür bağları ile yakınlaştırdığını kaydeden TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Astana, Eskişehir, Kazan, Merv ve şimdi Şeki. Bugüne kadar seçilen şehirlerimiz, bu özel unvanın gereğini layıkıyla yerine getirerek, devraldıkları bayrağı daha ileriye taşıdı” dedi. Kaseinov konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamında yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirildi, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve aydınlar arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlandı. Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması şehirlerimizin kültür sanat hayatını zenginleştirdiği gibi, düzenlenen yoğun faaliyetler sayesinde Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırdı.”

Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi

BASIN ÖDÜLLERİ VERİLDİ

TÜRKSOY Basın Ödülleri de sahiplerini buldu. Bu sene sekizincisi verilen ödüller ‘Birlikte Dirlik Vardır’ temasıyla özel olarak hazırlandı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gagavuzya (Moldova) ve Makedonya’dan gelen gazetecilerin yanı sıra Türkiye’den de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Topçu ile Hürriyet Gazetesi Muhabiri Oğuz Demir’e de TÜRKSOY etkinliklerine medya katkılarından dolayı basın ödülü verildi.

2013 YILINDA ESKİŞEHİR SEÇİLMİŞTİ

TÜRKSOY tarafından 2012 yılında başlatılan uygulama kapsamında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına ilk sahip olan şehir Kazakistan’ın Astana şehri oldu, ardından, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan ve 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıdı.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2016 tarihinde saat 15 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kafkasların incisi Şeki Kültür Başkenti seçildi haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:10
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı