ŞANLIURFA HABERLERİ

Kadın avukatlardan, 8 Mart açıklaması

DHA
08.03.2018 - 17:04Son Güncelleme :
DHA

ŞANLIURFA,(DHA) - ŞANLIURFA Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Gizem Dilara İnal, "2017 yılında Şanlıurfa ve ilçelerinde 171 kadın fiziksel şiddete, 8 kadın cinsel şiddete, 20 kadın ekonomik şiddete ve 145 kadın psikolojik şiddete erkekler tarafından maruz kaldı" dedi.
Şanlıurfa Barosu üyesi kadın avukatlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla adliye binasında basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklaması yapan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Gizem Dilara İnal, kadın cinayetleri ve bunun sonucunda yaşanan aile dramlarının toplumun kanayan yarası olduğuna dikkat çekerek Türkiye ve Şanlıurfa'da kadına şiddet bilançosunu açıkladı.
Türkiye'de her yıl sayısız kadının cinayette kurban gittiğini ifade eden İnal, "Ülkemizde her yıl sayısız kadın cinayetlere kurban gitmekte iken, 2017 yılı verilerine göre; 357 kadın erkekler tarafından katledildi, 17 kadın kuşkulu bir şekilde öldürülmüş olarak bulundu, 51 kadın yaşadığı şiddet nedeniyle intihar etti. Böylece 2017 yılında tespit edilebildiği kadarı ile 425 kadın katledildi, 589 kadın da tecavüze maruz kaldı. 2017'de Şanlıurfa ili verilerine göre ise; 171 kadın fiziksel şiddete, 8 kadın cinsel şiddete, 20 kadın ekonomik şiddete ve 145 kadın psikolojik şiddete erkekler tarafından maruz kaldı" dedi.
Kadına şiddete karşı mücadelede birlik çağrısı yapan İnal, "Kadını dışlayan, onu birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı birlikte mücadele etmek kaçınılmazdır. Her zaman emekten, insandan, özgürlük ve bağımsızlıktan, eşitlik ve hakkaniyetten, hukuktan ve adaletten yana olan biz Şanlıurfa Barosu Kadınları, tüm emekçi hemcinslerimizin 8 Mart Dünya  Kadınlar Gününü kutluyoruz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Şanlıurfa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Şanlıurfa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadın avukatlardan, 8 Mart açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı