İZMİR HABERLERİ

Jeotermalde verimlilik artacak

DHA
22.06.2016 - 12:19Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Jeotermal, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) destekli "Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik" projesini hayata geçiriyor.
Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı büyüklükte bölgesel ısıtma sistemlerinden birisi olan Balçova Narlıdere Jeotermal sahasındaki faaliyetleriyle Balçova ve Narlıdere ilçelerinde ısıtma ve sıcak su hizmeti sunan İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanarak İZKA 2015 Yılı Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan "Yenilenebilir Enerji Uygulamalarında Verimlilik" projesine ilişkin sözleşme, İzmir Jeotermal Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve İZKA yetkililerince imzalandı.
Jeotermal kuyulardan sağlanan verimliliği yedi kat artırmayı hedefleyen sistem ile ısıtma sisteminde kullanılan elektrik maliyetlerinin düşürülmesi yoluyla enerji verimliliği sağlanması, aynı zamanda yeni teknolojinin kullanımı ile elde edilen enerji fazlası ile verilen hizmet sayısı ve çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.
12 ay süreli ve yaklaşık 850 bin TL bütçeli proje maliyetinin yüzde 50'lik kısmı İZKA tarafından karşılanacak. İzmir Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Sinan Arslan, İzmir jeotermal ısıtma bölgesini Balçova'dan Basın Sitesi'ne kadar genişletmeyi hedeflendiklerini ve proje ile sağlanacak enerji verimliliğinin bu hedefe önemli katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtti. İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban da, ülkemizin en büyük bölgesel ısıtma sistemlerinden birisi olan Balçova Narlıdere Jeotermal sahasındaki yatırımların artması ile İzmir'de önemli bir yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiden daha fazla yararlanma imkânı elde edilmesini ümit ettiklerini söyledi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Jeotermalde verimlilik artacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2016 tarihinde saat 12 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Jeotermalde verimlilik artacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı